Pracownicy zrzeszeni w naszym członkowskim Związku działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Opolu rozpoczęli zapowiadany protest. Na budynkach opolskich jednostek pomocy społecznej pojawiły się banery oraz plakaty informujące o trwającej akcji protestacyjnej. Strona związkowa nie wyklucza zaostrzenia działań.

Federacja zwróciła się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o usprawnienie procesu wprowadzanych zmian m.in. w systemie świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Apel jest efektem nadsyłanych do nas uwag przez pracowników zajmujących się na co dzień realizacją ww. zadania.

W ubiegłym tygodniu nasz wiceprzewodniczący uczestniczył w premierowym pokazie filmu dokumentalnego o osobach bezdomnych w Wielkiej Brytanii oraz Polsce „Dziurawa skarpeta cz. II”.

Związek Zawodowy Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu wszedł z pracodawcą w spór zbiorowy dotyczący wzrostu wynagrodzeń. Po niesatysfakcjonującym etapie rokowań przyszedł czas na mediacje, a strona związkowa szykuje się teraz do wszczęcia akcji protestacyjnej.

Związek Zawodowy Pracowników MOPS w Rumi przystąpił do Federacji. Witamy Was gorąco w naszym federacyjnym gronie i życzymy owocnej współpracy na rzecz przywracania godnych warunków pracy i profesjonalnego pomagania.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptowało uwagi zgłoszone przez Federację do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

39-latek groził nożem pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu po tym jak nie uzyskał oczekiwanych świadczeń. Napastnik został zatrzymany i usłyszał m.in. zarzuty kierowania gróźb oraz znieważania osoby podlegającej ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Pilne Resort rodziny m.in. pod wpływem sprzeciwu Federacji oraz organizacji partnerskich wycofał się z projektu wprowadzenia do systemu odrębnych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, jakimi miały stać się Centra Usług Społecznych.

W dniu 31 maja br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku spotkali się przedstawiciele Federacji, Trójmiejskiego Zespołu Pracowników Socjalnych, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Gdańskiego by podsumować dotychczasowe działania związane z kwestią bezpieczeństwa pracowników, a także zaplanować kolejne przedsięwzięcie.