Dziś kolejna porcja dobrych informacji z Warszawy. Pracownicy OPS Białołęka przystąpili do Federacji, a tym samym wzmocnili nasze stołeczne struktury. Gratulujemy decyzji i życzymy Wam by Federacja stała się realnym oparciem dla Waszej działalności.

Stołeczny ruch związkowy pracowników pomocy społecznej zyskał na znaczeniu. Od czerwca br. do Federacji przystąpili pracownicy nowoutworzonego związku działającego w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście. Witamy w Federacji i dziękujemy za Wasze zaufanie.

Kontynuujemy powitania nowych pracowników w PFZPSiPS. Dziś kolej na Siedlce, gdzie pomagaliśmy utworzyć od podstaw nową organizację związkową, której członkowie następnie podjęli decyzję o wstąpieniu do Federacji. Witamy Was i życzymy owocnej współpracy.

Z radością informujemy o przystąpieniu do Federacji pracowników GOPS w Raszynie, którzy zawiązali własną organizację związkową i zamierzają aktywnie działać na rzecz przestrzegania praw pracowniczych w swoim zakładzie pracy. Dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyliście.

Projekt możliwego zastąpienia Ośrodków Pomocy Społecznej - Centrami Usług Społecznych nabiera tempa. Do końca czerwca br. specjalny Zespół przy Prezydencie RP ma przedstawić konkretne założenia legislacyjne w tym zakresie. Tymczasem środowisko praktyków wskazuje na liczne zagrożenia związane z inicjatywą.

Wyjątkowa atmosfera, niezapomniane widoki i nowe znajomości - to znak rozpoznawczy Rajdu Pracowników Pomocy Społecznej, który odbył się po raz czwarty i tym razem w Bieszczadach. Cztery dni wspólnej wędrówki zapewnił Oddział PTTK w Krakowie oraz Koło PTTK "Tędy łej".

Federacyjna rodzina stale się powiększa. Od czerwca są z nami kolejni pracownicy z Warszawy. Tym razem zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników OPS Włochy. Witamy was gorąco i życzymy owocnej współpracy w ramach wspólnej pracowniczej i profesjonalnej organizacji.

Jednym zdaniem Ministerstwo Rodziny odpowiedziało na propozycje Federacji dotyczące zmiany procedur rozpatrywania wniosków o świadczenia rodzinne, wychowawcze oraz alimentacyjne. Resort zapewnia, że pochyli się nad postulatami, ale dopiero przy najbliższej nowelizacji ustaw. W odpowiedzi Federacja apeluje o przyspieszenie prac.

Projekt zmiany ustawy o pomocy społecznej i ochronie zdrowia psychicznego nadal nie jest procedowany w parlamencie, a już wzbudza kontrowersje ekspertów m.in. z uwagi na zakładaną niepełną ochronę dorosłych ofiar przemocy przed uiszczaniem odpłatności za pobyt ich rodziców (sprawców) w domach pomocy społecznej.

Sukcesem zakończyły się działania Federacji w Elblągu, gdzie dzięki naszej interwencji pracownicy socjalni nie muszą przeprowadzać ankiet z jubilatami oraz przekazywać im dyplomów od Prezydenta Miasta. Skuteczne okazało się zażądanie dodatkowego wynagrodzenia za ponadstandardowe czynności.