III Tydzień Pracy Socjalnej organizowany przez cztery krakowskie uczelnie (UJ, AI, UPJPII, UP) odbędzie się w dniach 3-8 kwietnia. A już dziś w ramach tego wydarzenia zapraszamy pracowników socjalnych, studentów i związkowców do zgłaszania uczestnictwa w panelu dyskusyjnym dotyczącym stosowanej przemocy wobec pracowników socjalnych w instytucjach ich zatrudniających.

To będzie wyjątkowe spotkanie. Po raz pierwszy tak oficjalnie, bezpośrednio i w sposób służący zmianie chcemy spotkać się z Wami i porozmawiać o trapiącym naszą grupę zawodową problemie złego traktowania pracowników przez część pracodawców, samorządów oraz otoczenie instytucjonalne. Nasze kilkuletnie doświadczenie oraz badania koleżanek i kolegów z Gdańska nie pozostawiają wątpliwości - problem jest ważny i wymaga zdecydowanych działań. Nie chcemy jednak poprzestać na diagnozie. Naszą intencją jest wypracowanie najlepszych z możliwych środków zaradczych. Dlatego liczymy na udział w spotkaniu wszystkich tych, którzy mają doświadczenie zranienia w instytucji pomocy społecznej lub chcieliby zabrać głos w tak ważnej sprawie. Jako organizatorzy zadbamy o komfortowe, życzliwe i przyjazne warunki naszego spotkania. Zależy nam również na udziale pracowników z różnych regionów Polski, dlatego możemy pomóc w zorganizowaniu noclegu lub dofinansować przyjazd do Krakowa. To spotkanie jest dla Was. Czekamy na zgłoszenia mailowe lub przy pomocy specjalnie przygotowanego formularza. Ze szczegółami można zapoznać się poniżej:

Data wydarzenia: 7 kwietnia 2017 r.
Miejsce: Instytut Socjologii UJ w Krakowie, ul. Grodzka 52, sala 79
Godziny: 17.00-20.00

Tematyka: Spotkanie prowadzone będzie w formie debaty oraz warsztatu z udziałem pracowników socjalnych, pracowników naukowych, studentów oraz członków związków zawodowych zrzeszających pracowników socjalnych i pomocy społecznej. Uczestnicy będą proszeni o aktywne włączenie się w dyskusję poprzez przedstawienie własnych opinii i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem instytucji pomocy społecznej. Podczas warsztatu szczególny nacisk położony zostanie na przemoc doświadczaną przez pracowników socjalnych w jednostkach ich zatrudniających. Mobbing, brak przestrzegania praw pracowniczych, podwójna wiktymizacja po doświadczeniu aktu agresji ze strony klientów – to obraz tylko niektórych form przemocy wyłaniającej się z ogólnopolskich badań opublikowanych w 2016 r. Konsekwencją zranienia osób pomagających są przeżywane przez nich trudności zdrowotne (psychiczne), rodzinne, osobiste i zawodowe. Jak przeciwdziałać przemocy instytucjonalnej? Jakie zmiany powinny nastąpić w obszarze edukacji, działania instytucji pomocy społecznej, pracodawców i w samych związkach zawodowych by skutecznie pomóc pracownikom socjalnym? Wnioski z debaty posłużą do budowania skutecznego systemu ochrony pracowników socjalnych.

W wydarzeniu mogą brać udział: pracownicy socjalni, studenci, pracownicy naukowi, członkowie związków zawodowych w pomocy społecznej

Organizatorzy: Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Trójmiejski Zespół Pracowników Socjalnych NSZZ Solidarność, Instytut Socjologii UJ

Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztacie wyłącznie po wcześniejszym potwierdzeniu zaproszenia przez organizatorów. Istnieje możliwość zorganizowania noclegu oraz dofinansowania przyjazdu dla pracowników socjalnych spoza Krakowa. Szczegółowych informacji udzielają organizatorzy drogą mailową - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rejestracja możliwa do 31.03.2017 r. Po tym terminie organizatorzy poinformują uczestników o zakwalifikowaniu.

FORMULARZ REJESTRACYJNY