Ministerstwo Rodziny skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym. Z wynagrodzenia minimalnego ma być wyłączony dodatek stażowy, ale nadal do podstawy tego wynagrodzenia będzie można wliczać "dodatek terenowy". Federacja zgłosiła uwagę w tym zakresie w ramach trwającego procesu procedowania dokumentu.

Przypominamy - jednym z postulatów Ogólnopolskiego Protestu Pracowników Pomocy Społecznej jest wyłączenie dodatkowych składowych wynagrodzenia, które dotąd były wliczane by spełnić warunek płacy minimalnej. Z tego powodu wielu pracowników pomocy społecznej musiało wykonywać swoje obowiązki za minimalną płacę i to pomimo wieloletniego stażu w zatrudnieniu, a także w przypadku pracowników socjalnych - posiadanego uprawnienia do otrzymywania dodatku terenowego. 

Z ostrożnych szacunków Federacji wynika, że wyłączenie ww. dodatków z warunku płacy minimalnej mogłoby poprawić sytuację płacową w ok. 200 ośrodkach pomocy społecznej. Warunek jednak jest również taki, by w przypadku pracowników socjalnych równolegle został wyłączony dodatek terenowy. W innym przypadku może okazać się, że pracodawcy dokonają wprawdzie wyłączenia dodatku stażowego, ale jednocześnie włączą do uposażenia minimalnego wspomniany dodatek terenowy.

Federacja wystosowała w tym zakresie pismo do MRPiPS

Ostatnie multimedia

Relacja online

"Czarna" lista gmin

Zadbaj o przekaz medialny

Partnerzy

Polecamy