Na stronie Federacji w mediach społecznościowych pojawił się komentarz jednej z użytkowniczek z linkiem do oferty stażu w GOPS w Wręczycy (powiat kłobucki, woj. Śląskie). GOPS oferuje pełnoetatowe obowiązki pracownika socjalnego, wymagając wykształcenia wyższego, a w zamian proponuje stypendium stażowe w kwocie 1017,40 zł brutto (!). Postanowiliśmy zareagować na tą osobliwą ofertę i napisaliśmy wezwanie do kierownika jednostki oraz wójta gminy.

Federacja oprócz wyrażenia oburzenia wobec ww. oferty stażu, wzywa także do jej wycofania. W naszej ocenie biorąc pod uwagę, że w praktyce GOPS oczekuje wykonywania pełnoetatowych obowiązków na danym stanowisku, nie sposób potraktować ww. oferty inaczej jak próby zagwarantowania realizacji normalnych zadań przez pracownika socjalnego, a nie – zgodnie z celem stażu - przygotowania i nabywania umiejętności lub doświadczenia zawodowego do wykonywania zawodu przez potencjalnego stażystę. Zdaniem Federacji w powyższej sprawie nie może również umknąć fakt, iż zgłaszając chęć przyjęcia stażysty GOPS nie obciąża finansowo ośrodka, zyskując jak się okazuje „pracownika” za niemal głodową stawkę stypendium.

Pomijając aspekt prawny ww. oferty, pozostaje aktualne pytanie, które stawiamy - o wymiar etyczny związany z dostrzeganą przez nas sprzecznością: ośrodek pomocy społecznej powołany jest bowiem m.in. do przeciwdziałania ubóstwu osób i rodzin, a jednocześnie godzi się i przyjmuje warunki, w których osoba stażysty otrzymywałaby stypendium w kwocie mniejszej niż minimum socjalne z roku 2017.

Takie postępowanie, nawet przy wątpliwym założeniu, że jakikolwiek kandydat(ka) przyjmie ww. ofertę w czasach, gdy całe środowisko zawodowe protestuje m.in. przeciwko skandalicznie niskim wynagrodzeniom skutkującym odpływem wykwalifikowanych pracowników – uderza w profesjonalne podstawy pomagania i pracy socjalnej, a także w społeczny odbiór i prestiż zawodów pomocowych.

Czekamy na odpowiedź jednostki i władz gminy, którą zapewne opublikujemy.

Przeczytaj ofertę stażu

Przeczytaj pismo Federacji

Ostatnie multimedia

Relacja online

[INFO] Włącz się w Strajk

Partnerzy

Polecamy