W Zagórzu Śląskim k/Wałbrzycha w dniach 12-14.09 br. odbył się uroczysty Walny Zjazd Delegatów w trakcie którego świętowaliśmy 10 rocznicę utworzenia naszej organizacji. W tym roku mija dekada od zarejestrowania Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Oprócz okolicznościowych przemówień i podziękowań, nie zabrakło czasu na wspomnienia i wspólną zabawę.

Walny Zjazd Delegatów – to coroczne spotkanie przedstawicieli naszych lokalnych organizacji. Podejmujemy wtedy najważniejsze decyzje dotyczące działalności PFZPSiPS. W tym roku, oprócz przyjęcia sprawozdań, uchwał finansowych, zmian w statucie oraz wyboru władz Federacji na nową kadencję – wspólne spotkanie poświęciliśmy przede wszystkim uroczystemu posiedzeniu Federacji.

Po przywitaniu zebranych gości, odtworzono klip, który będzie promował nasze 10 lat w mediach społecznościowych przez najbliższe pół roku.

Następnie głos zabrał obecny przewodniczący Federacji – Paweł Maczyński, który w krótkim wystąpieniu podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju organizacji. Nie zabrakło również streszczenia historii powołania i najważniejszych momentów z życia Federacji. Przewodniczący sporo czasu poświęcił roli i znaczeniu, jakie dla całego środowiska pracowników pomocy społecznej odgrywała, odgrywa i będzie odgrywać działalność Federacji i jej poszczególnych członków. Jak zauważył – Federacja od początku budowała swoją tożsamość na łączeniu różnych zawodów w obszarze pomocy społecznej w walce o godne warunki pracy oraz na dążeniu do profesjonalizacji samego procesu pomagania.

Kolejno wystąpił pierwszy przewodniczący Federacji – Jerzy Gilewski, który nawiązał do idei i wartości, jakie stanowią istotę Federacji. Zauważył i docenił rozwój Federacji w jej wymiarze zwiększania się liczby osób chętnych do wspólnej działalności, jak też przypomniał, że Federacja zarówno dziś jak i w przeszłości stawia na jakość i siłę argumentów w dialogu społecznym i za to właśnie jest ceniona.

Część z podziękowań i życzeń dla Federacji popłynęło z nagranych wystąpień naszych przyjaciół. Z ekranu usłyszeliśmy krótkie wystąpienia Jacka Szwalgina – pierwszego skarbnika Federacji oraz naszych ekspertów – Stanisława Marka, Marcina Boryczko i Anny Dunajskiej.

Na zakończenie posiedzenia każda z obecnych osób otrzymała odrębne podziękowania i gadżety przygotowane specjalnie na tę okazję. Były też wspólne fotografie.

Tego samego dnia odbyła się również uroczysta kolacja i zabawa taneczna. Przy dźwiękach i wspólnym odśpiewaniu nieformalnego hymnu pracowników socjalnych, na sali pojawił się specjalny okolicznościowy tort. Uroczystą kolację uświetniła obecność części gości z Ukrainy, których udało się  nam wspólnie ewakuować zaraz po rozpoczęciu wojny. To były niezwykłe chwile radości i wzruszenia, gdy mogliśmy spotkać się osobiście, a dla części z nas to była okazja, by zobaczyć się po raz pierwszy, Podziękowaliśmy też właścicielce hotelu – Pani Dorocie Barańskiej i jej pracownikom za trud, okazaną pomoc i niezwykłe serce w związku z organizacją ewakuacji. Także od naszych przyjaciół z Ukrainy usłyszeliśmy podczas Zjazdu, jak wiele m.in. Federacja uczyniła w tym trudnym dla nich momencie.

Po zabawie przyszedł czas na ciężką pracę i zaplanowanie działań, które będziemy podejmować z równą determinacją jak przez te pierwsze 10 lat.

Za wkład w powstanie oraz rozwój Federacji dziękujemy wszystkim Naszym Przyjaciołom i Członkom naszych organizacji lokalnych. Z okazji naszego 10-lecia pozdrawiamy też Osoby i Organizacje, które na poszczególnych etapach naszej działalności dołożyły ważną cegiełkę w budowaniu znaczenia Federacji. Nie wymieniamy ich dziś z nazwiska i nazwy, tylko z uwagi na fakt, iż było ich naprawdę wiele i nie byłoby taktowne kogokolwiek pominąć.