Federacja złożyła żądania zmiany praw i obowiązków pracowniczych oraz zasad wynagradzania w pięciu stołecznych jednostkach pomocy społecznej. Jednocześnie wystosowano apel do Prezydent m.st. Warszawy o czynne włączenie się w rozwiązanie ewentualnego sporu zbiorowego.
Do kogo adresowane są postulaty?
Postulaty strony związkowej zostały równolegle przekazane pracodawcom - Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz Centrum Pomocy Społecznej w dzielnicach objętych działaniem Federacji tj. OPS Białołęka, OPS Ursynów, OPS Wola, OPS Włochy i CPS Śródmieście. Nasza organizacja jako termin realizacji żądań wskazała dzień 20.08 br., po którym to - zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i w przypadku braku akceptacji żądań - strony zobowiązane będą przystąpić do rokowań, a o sporze ma być poinformowany Okręgowy Inspektorat Pracy.
Czego dotyczą żądania?
Złożone przez związkowców propozycje są m.in. reakcją na trwający od 2016 r. proces wartościowania stanowisk i ujednolicania regulaminów wynagradzania w stołecznych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. W wyniku wprowadzonych przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta zmian, doszło wprawdzie do wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pracowników, jednak równolegle, korzystając z nadarzającej się okazji, warszawscy urzędnicy przeforsowali w regulaminach szereg niekorzystnych dla zatrudnionych rozwiązań. Przykładowo zlikwidowano roczne nagrody, a dotychczasowe premie zastąpiono dodatkiem motywacyjnym, którego przyznawanie odbywa się według bardzo nieczytelnych i nierównych zasad. W efekcie, wbrew zapowiedziom płynącym ze stołecznego ratusza - różnice w uposażeniach pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach, ale w różnych dzielnicach - są bardzo wysokie.
Co więcej - nawet zwiększenie wynagrodzenia ww. pracowników - nie poprawiło trudnej sytuacji na rynku pracy w jednostkach pomocy społecznej w Warszawie. Sami pracodawcy, jak też strona związkowa przyznają, że coraz więcej osób zatrudnionych w OPS-ach decyduje się na zmianę miejsca pracy, a na ich miejsce bardzo ciężko pozyskać jest nowych pracowników. Zdaniem organizacji związkowych obecne warunki pracy, pomimo obiektywnie wyższych wynagrodzeń w porównaniu z resztą Polski - nie stanowią w warunkach warszawskich realnej konkurencji.
Stąd pomysł związkowców by oprócz pensji zadbać także o inne uprawnienia pracownicze. Federacja przedstawiając nowe projekty Regulaminów pracy oraz wynagradzania postuluje m.in. by jasno określić kwestię zastępstw i dodatkowego wynagradzania pracowników, którzy wykonują dodatkową pracę za osobę nieobecną z powodu choroby lub zwolnionego etatu. PFZPSiPS żąda również wprowadzenia dla pracowników socjalnych, ale co ciekawe także dla asystentów rodziny - corocznego dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni roboczych, a także możliwości świadczenia pracy w formie telepracy, zadaniowego lub ruchomego systemu pracy. Co więcej, zgodnie z propozycją związkową przywrócone miałby być przewidziane w ustawach inne dodatkowe składniki wynagrodzeń, a wypłacany obecnie dodatek motywacyjny zostałby zagwarantowany w określonej wysokości i w zależności od uzyskanej oceny okresowej. Ujednolicono by również tabele wynagrodzeń do poziomu, który już dziś obowiązuje w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów.
O pracach nad postulatami będziemy informować na bieżąco, a tymczasem już dziś zapraszamy wszystkich pracowników stołecznych jednostek pomocy społecznej na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w dniu 21.08. (wtorek) o godzinie 17.00 w Warszawie przy ul. Obozowej 85 (aktualizacja). W trakcie spotkania odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące złożonych projektów i ich procedowania.