Wojewoda lubelski - Pan Przemysław Czarnek postanowił bronić dawno obalonej tezy ministerstwa, że za wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej odpowiada wyłącznie samorząd. Jednak nie to przykuło naszą uwagę. Przedstawiciel rządu w samorządzie wielokrotnie podczas swojej konferencji używał sformułowania "opieka społeczna" i "pracownicy opieki społecznej", co najdelikatniej kompromituje urzędnika państwowego.

Federacja przekaże informację oraz apel o udział w strajku do każdego ośrodka pomocy społecznej oraz powiatowego centrum pomocy w Polsce. Liczymy, że wspierający nas pracodawcy, którzy mają na sercu dobro pomocy społecznej - podzielą się informacją z pracownikami oraz lokalnym samorządem. Tymczasem cały czas zbieramy Wasze deklaracje i apelujemy o udostępnianie informacji dotyczących planowanych działań.

Rozpoczynamy cykl spotkań Zarządu Federacji z pracownikami pomocy społecznej w poszczególnych regionach Polski. W dniu 24.05 br. zapraszamy do Rzeszowa, gdzie odbędzie się pierwsze spotkanie adresowane do zrzeszonych i niezrzeszonych pracowników regionu podkarpacia oraz lubelszczyzny.

Minister Elżbieta Rafalska w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej (PAP) zapowiedziała wzrost wynagrodzeń części pracowników socjalnych o ok. 20%. Informację podchwyciły inne media. Tymczasem, jak wynika z danych samego Ministerstwa wyłączenie dodatku stażowego oraz dodatku terenowego dla pracowników socjalnycn, może poprawić sytuację części pracowników pomocy społecznej w ok. 8% wszystkich ośrodków pomocy społecznej. Maksymalna kwota wzrostu to wprawdzie 20% wynagrodzenia, ale dla większości zatrudnionych będzie to zaledwie kilka procent podwyżki ich uposażenia.

9 maja obchodzimy Dzień Europy ustanowiony w rocznicę przedstawienia Planu Szumana leżącego u podstaw utworzenia Unii Europejskiej. Z tej okazji Prezydent IFSW Regionu Europa (Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych), do której to organizacji należy nasza Federacja - Pani Ana Radulescu wystosowała specjalny list dotyczący społecznej roli pracowników socjalnych oraz pracy socjalnej w Europie.

Oflagowany budynek Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuchołazach oraz zapowiedź prowadzenia dalszej akcji protestacyjnej - to wynik braku porozumienia Federacji z dyrekcją jednostki w sprawie przestrzegania praw związkowych. Pracodawca z Głuchołaz jako jedyny w Polsce nie realizuje związkowego prawa do zwolnień doraźnych. Przedłużający się spór ma szanse przejść jako ewenement w historii ruchu związkowego, a także doprowadzić do kolejnych kosztów po stronie publicznej.

W dzisiejszym wydaniu "Naszego Dziennika" Minister Elżbieta Rafalska odpowiadając na pytanie, o to czy groźba strajku pojawiła się wcześniej stwierdziła, że "Do ministerstwa docierały sporadyczne sygnały świadczące o niezadowoleniu tej grupy społecznej" oraz dodała, że pierwszy raz mowa o ogólnokrajowym strajku miała miejsce dopiero w tym roku. Ja było naprawdę wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Minister Elżbieta Rafalska mówiła dziś o pracownikach pomocy społecznej w Sejmie. Swoją wypowiedzią podzieliła się również na facebooku. Powiedzmy więc, co zapomniała dodać Pani Minister.

To już 5 raz, jak pracownicy pomocy społecznej wyruszą na szlak. Tym razem do Beskidu Sądeckiego, gdzie w dniach 30.05-2.06 br. odbędzie się Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Pracowników Pomocy Społecznej. Każdy, kto był wie że warto, a lista uczestników zapełnia się w szybkim tempie. Radzimy więc nie zwlekać i już dziś zapewnić sobie udział.

Samoorganizacja pracowników socjalnych postępuje. Właśnie dołączyli do nas pracownicy socjalni zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Socjalnych Powiatu Limanowskiego. Witamy Was gorąco i życzymy by wspólna działalność związkowa obfitowała w konkretne rozwiązania propracownicze i profesjonalne.