Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjlanych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS), w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem zapytała dziś pisemnie Minister Marlenę Maląg - czy i jakie środki przewiduje resort rodziny celem ochrony pracowników pomocy społecznej, a także jak zamierza wesprzeć pracodawców i samorząd w tej sytuacji kryzysowej.

Federacja zauważa, że pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej codziennie świadczą bezpośrednią pomoc na rzecz osób i rodzin w ich środowiskach, w tym także na rzecz osób starszych stanowiących grupę największego ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się ww. wirusa. Pracownicy mają więc bezpośrednią styczność i są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo m.in. w domach pomocy społecznej, czy bezpośrednio w miejscach zamieszkania klientów pomocy społecznej. Brak dodatkowych procedur i środków ostrożności w odniesieniu do ww. grupy pracowników, którzy codziennie świadczą pomoc w znacznych zbiorowościach, może skutkować rozprzestrzenianiem się wirusa - stwierdza Federacja.

Pełna treść wystąpienia dostępna jest tutaj

O zasadności ochrony i wyposażenia służb społecznych wypowiedział się również Pan Władysław Kosiniak-Kamysz (b. minister pracy i polityki społecznej) w programie Onet Rano (od 15:02)