Resort rodziny w odpowiedzi na apele Federacji wydaje kolejne i co ważne bardziej szczegółowe instrukcje dla domów pomocy społecznej. Ich częścią ma być także możliwość uzyskania pomocy psychologicznej i noclegu dla zainteresowanych pracowników domów, a także zapewnienie iż niezbędne środki ochrony trafiły już do wojewodów. W odpowiedzi Federacja wskazuje na ciągłe braki w zakresie dostępu do niezbędnego sprzętu oraz apeluje o zwiększenie środków na wynagrodzenia pracowników, tak by m.in. zrekompensować straty wynikające z wprowadzanego zalecenia pracy tylko w jednym podmiocie. Federacja stwierdza, że obecna praktyka zoobowiązywania do składania deklaracji pracy "jest niczym innym, jak stwarzaniem fikcji i przerzucaniem odpowiedzialności na samych pracowników".

MRPiPS reaguje na apele m.in. naszej organizacji i uważa za zasadne m.in. wprowadzenie systemu rotacyjnej organizacji pracy pracowników DPS w stałych składach osobowych. Resort informuje również o innych działaniach, które podjął w związku z zagrożeniem epidemią w domach pomocy społecznej.

Przeczytaj pismo MRPiPS

W odpowiedzi Federacja zauważa, że tym wyjątkowo trudnym okresie niezbędne jest podejmowanie realnych działań służących wdrażaniu postulowanych rozwiązań. Nasza organizacja zwraca m.in. uwagę na poważne braki w zakresie dostępu do środków ochrony osobistej, a także, że popierając co do zasady postulat wykonywania pracy w jednym podmiocie na czas trwania epidemii - nie sposób zrealizować ww. wytycznej bez dodatkowych nakładów finansowych na wynagrodzenia pracowników, którzy mieliby zrezygnować lub czasowo zawiesić dodatkowe zatrudnienie. Bez rekompensaty finansowej - to w efekcie pracownicy domów poniosą największy ciężar i odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i to kosztem obniżenia i tak już skandalicznie niskich dochodów własnych rodzin - pisze Federacja.

Federacja zwraca również uwagę na konieczność testowania pracowników na obecność koronawirusa, a także na system organizacji leczenia samych mieszkańców. Ostatnim akcentem pisma jest informacja o nagannych praktykach części samorządów oraz pracowdawców, którzy wymuszają na swoich pracownikach składanie wątpliwych oświadczeń o panującej sytuacji.

Przeczytaj pismo Federacji