W oczekiwaniu na wyznaczenie przez Ministerstwo mediatora rozpoczął się protest pracowników MOPR w Piotrkowie Trybunalskim. Banery, transparenty, plakaty zostały umieszczone w niemal każdym wolnym miejscu budynków ośrodka. Tak znacząca akcja protestacyjna to wynik braku porozumienia w sprawie postulatów płacowych i całkowitego ignorowania strony społecznej przez władze samorządowe.

Federacja wystąpiła do Ministerstwa z zapytaniem i jednoczesnym wnioskiem o pilną zmianę przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczących wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne przepisy uzależniające wypłatę świadczenia od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki - ustawodawca nie zmodyfikował przepisów ustawy, co wprowadza chaos prawny i w praktyce prowadzi do nierównego traktowania osób sprawujących opiekę.

Kolejny sukces. Członkowski Związek Zawodowy Pracowników Pomocy Społecznej Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zakończył blisko roczny spór zbiorowy w Domu Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. W wyniku podpisanego porozumienia pracownicy otrzymają podwyżki uposażeń i zostaną wprowadzone zmiany w regulaminie wynagradzania. Wynagrodzenie zostanie zwiększone od października 2019r. Podyżki zostały też uzgodnione w MOPS w Kędzierzynie - Koźlu.

Tuż przed planowanymi zmianami personalnymi w MRPiPS, Zarząd Federacji spotkał się z kierownictwem resortu. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, w okolicach nowego roku planowany jest powrót do zapowiadanych zmian w ustawie, a dotyczących sytuacji pracowników socjalnych. Ministerstwo zrezygnowało też z planów obniżenia wskaźnika zatrudnienia w najmniejszych gminach, a także przedstawiło nowe dane dotyczące poziomu wynagrodzeń pracowników socjalnych. Średnia pensja brutto pracownika socjalnego wzrosła z 2635 zł w 2018 r. do 2787 zł w 2019 r.

Nową minister rodziny zostanie Marlena Maląg - nauczycielka, urzędniczka i samorządowiec. W latach 2012–2014 wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego, w latach 2015–2016 wicestarosta ostrowski, w latach 2016–2018 wicewojewoda wielkopolski, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (od 2018), posłanka na Sejm IX kadencji.

Pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Pomocy Społecznej w Stargardzie wstąpili do Federacji. Tym samym działamy już we wszystkich województwach Polski, ponieważ region zachodniopomorski był dotąd jedynym, w którym nie było naszego przedstawicielstwa.

Pracownicy zrzeszeni z Zakładowym Związku Zawodowym OPS Żoliborz przystąpili do Federacji i tym samym do warszawskiego sporu zbiorowego, który już trwa w pozostałych 6 jednostkach. Gratulujemy Wam decyzji i życzymy, by doszło do oczekiwanych zmian w stołecznej pomocy społecznej.

W październiku odbyło się kolejne regionalne spotkanie Federacji. Tym razem gościliśmy na Śląsku, gdzie przed południem rozmawialiśmy głównie z naszymi lokalnymi członkami, których cały czas przybywa w całym regionie. Wyjątkowo nie dopisała natomiast obecność osób niezrzeszonych, jednak popołudniowa dyskusja z naszym wiernym obserwatorem wynagrodziła brak osób niezwiązanych z Federacją.

Pilne Sąd Najwyższy w głośnej sprawie pracownic Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy, które zostały zwolnione za uczestnictwo w akcji strajkowej - w bezprecedensowym i ostatecznym wyroku zdecydował o przywróceniu do pracy: Pani Doroty Zaręby (pracowniczki socjalnej) oraz Pani Anny Kawalec (asystentki rodziny), nakazując jednocześnie wypłatę wielotysięcznego odszkodowania z kasy miejscowego GOPS za cały okres kilkuletniego zwolnienia. Wyrok będzie miał też wprost fundamentalne znaczenie dla potwierdzenia prawa do strajku innych pracowników pomocy społecznej w Polsce.

Dziś - 17.10.2019 r. - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce odsetek osób ubogich w ciągu ostatniego roku zwiększył się odpowiednio do 5,4 % (z 4,3%) w przypadku ubóstwa skrajnego i do 10,9 % (z 10,7%) w przypadku ubóstwa relatywnego. Co ciekawe - progi dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych oraz z pomocy społecznej - pozostają na poziomie niższym lub nieznacznie wyższym od większości kryteriów wskazujących na ubóstwo. Maleje również liczba pracowników socjalnych, których zadaniem jest przeciwdziałanie ubóstwu.