W Zagórzu Śląskim k/Wałbrzycha w dniach 12-14.09 br. odbył się uroczysty Walny Zjazd Delegatów w trakcie którego świętowaliśmy 10 rocznicę utworzenia naszej organizacji. W tym roku mija dekada od zarejestrowania Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Oprócz okolicznościowych przemówień i podziękowań, nie zabrakło czasu na wspomnienia i wspólną zabawę.

Protestujący pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołobrzegu przeszli głównymi ulicami miasta, a swoją manifestację zakończyli w miejscu znanym każdemu turyście, czyli nieopodal kołobrzeskiego molo. Odwiedzający Kołobrzeg dowiedzieli się, że miasto znane m.in. z luksusowego wypoczynku i drogich nieruchomości, swoim pracownikom zapewnia „paragony grozy” cały rok, a także nadal niedostatecznie efektywnie dba o ich wynagrodzenia. Wcześniej po ulicach Kołobrzegu poruszało się auto z banerami informującymi o proteście w języku polskim, angielskim i niemieckim. Związkowcy zapowiadają dalsze akcje protestacyjne.   

Federacja, powołała w swoich strukturach stały zespół, który zajmie się zintensyfikowaniem działań na rzecz poprawy warunków pracy i wzrostu wynagrodzeń z domach pomocy społecznej. Nie czekając na pierwsze efekty prac, nasze federacyjne związki w DPS-ach, już teraz zabiegają o niezbędne zmiany. Sama Federacja złożyła uwagi do projektu ustawy o pomocy społecznej, w którym przewidziano możliwość prowadzenia przez dom działalności leczniczej. O naszych inicjatywach w tym zakresie przeczytasz w dalszej części artykułu.

Federacja przedłożyła uwagi do ministerialnego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny. Kluczowy sprzeciw naszej organizacji budzi projektowany zapis pozbawiający części pracowników socjalnych z wyższym wykształceniem prawa do bezpośredniego przystąpienia do szkolenia II stopnia specjalizacji z pominięciem szkolenia I stopnia specjalizacji zawodowej. Całość naszego wystąpienia w dalszej części artykułu.  

Jak już wielokrotnie zapowiadaliśmy - z okazji 800-lecia Głuchołaz, a przy okazji odbywającego się w tym mieście festiwalu piosenki turystycznej, prowadzony od kilku lat protest pracowników OPS zrzeszonych w naszej Federacji przybrał niespotykaną dotąd formę. Podczas głównych wydarzeń ostatniego weekendu, nad zebranymi turystami i mieszkańcami przeleciał samolot z banerem informującym o trwającym proteście. Takie działania podejmowane będą do skutku i głównie z powodu postawy kierownictwa ośrodka oraz władz miasta, w którym nadal nie respektuje się podstawowych praw związkowych.  

Z pewnym opóźnieniem publikujemy raport pt. „Centra Usług Społecznych (zmiana systemowa)” autorstwa naszych federacyjnych ekspertów – Anny Dunajskiej i Marcina Boryczki. Wyniki raportu zostały omówione podczas spotkania z doradcami Prezydenta RP, w tym podczas naszej wizyty zorganizowanej w rezydencji Prezydenta Andrzeja Dudy w Klarysewie. Merytoryczna i życzliwa debata z członkami Rady ds. społecznych przy Narodowej Radzie Rozwoju Prezydenta RP, stwarza szansę na poprawę samej ustawy o CUS-ach, a także praktyki w tym obszarze.

Niemal 90% pracowników MOPS w Kołobrzegu należy do naszej zakładowej organizacji związkowej i od wielu miesięcy domaga się wzrostu wynagrodzeń. Związek zawodowy już rozpoczął akcję protestacyjną, której pierwszym ale nie ostatnim elementem jest zawieszenie banerów na siedzibie ośrodka i jednocześnie siedzibie samej organizacji związkowej. Związkowcy zapowiadają jednak, że wkrótce o proteście usłyszą turyści z całej Polski, którzy tradycyjnie w miesiącach wakacyjnych Kołobrzeg wybrali na miejsce swojego letniego wypoczynku.

Witamy w federacyjnej rodzinie pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli. Osobom zrzeszonym w naszej zakładowej organizacji związkowej życzymy pełnego zrealizowania wspólnych celów. Dziękujemy za Waszą deklarację. 

W ostatni weekend w Mikołowie poruszał się pojazd z reklamą mobilną informującą o trwającym sporze zbiorowym. Ta forma akcji protestacyjnej ma celu ponowne zwrócenie uwagi na problem, który nie został rozwiązany, bowiem strona społeczna do dnia dzisiejszego nie otrzymała żadnej propozycji zawarcia porozumienia dotyczącego podwyżek wynagrodzeń, które pozwoliłyby na godne wynagradzanie pracowników MOPS. 

W dniach 2-5 czerwca odbył się VII Ogólnopolski Rajd Pracowników Pomocy Społecznej organizowany przez naszą federacyjną przyjaciółkę – Sabinę Korbiel i krakowski odział PTTK – Koło „Tędy łej”. Tym razem celem wędrówki był szlak Bory Tucholskie – Kaszuby. Dziękujemy z Wasz udział, zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia i zapraszamy wszystkich chętnych już za rok.