
- Szczegóły
W dniu 20.03.2025 r. w Sejmie procedowana była nasza petycja w/s pracowników pominiętych w rządowych dodatkach motywacyjnych. Wbrew negatywnej opinii Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Sejmu – posłowie ze wszystkich opcji i jednomyślnie zgodzili się, że petycja ma być dalej procedowana i w ramach działań Komisji wystąpi ona do Premiera z tzw. dezyderatem, a więc wnioskiem o plany i zmianę uchwał lub ustaw dotyczących dodatku. Co ważne – obecni na posiedzeniu przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz Związku Powiatów Polskich także poparli naszą petycję. Tym samym, poprzez nasze pisma i spotkania z posłami w terenie udało się przełamać zagrożenie związane z odrzuceniem petycji, a wręcz droga do realizacji petycji pozostaje otwarta i realna.

- Szczegóły
W dniu 19 marca członkinie Zarządu Federacji – Luiza Przychodzień i Maria Kamińska uczestniczyły w posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej ds. rodziny, której celem było apoznanie się z informacją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat dostępności i jakości usług Ośrodków Pomocy Społecznej w kontekście wsparcia rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej. Posłowie oraz obecni przedstawiciele MRPiPS mogli usłyszeć nasze stanowisko w/s zmian w pomocy społecznej ze szczególnych uwzględnieniem wątków pracowniczych. Zadaliśmy też pytania dotyczące planów rządzących.

- Szczegóły
W dniu 05.03.205 r. w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odbyło się zainicjowane przez Zespół ds. reformy systemu pomocy społecznej – spotkanie, którego celem było omówienie i przedyskutowanie kwestii kształcenia, doskonalenia kwalifikacji zawodowych oraz przygotowania zawodowego w obszarze pomocy społecznej. Federację reprezentował przewodniczący – Paweł Maczyński oraz nasz ekspert i przedstawiciel w IFSW - dr hab. Marcin Boryczko (prof. UG).

- Szczegóły
Już 18 marca obchodzić będziemy, wspólnie z pracownikami socjalnymi na całym święcie – Światowy Dzień Pracy Socjalnej. W tym roku pod hasłem „Wzmacnianie solidarności międzypokoleniowej na rzecz trwałego dobrostanu”. Tradycją WSWD jest tworzony plakat z tłumaczonym na wiele języków hasłem. Dzięki uczestnictwu naszej organizacji w IFSW (Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych), prezentujemy także polską oficjalną wersję plakatu. W tym roku centralnym wydarzeniem, które współorganizujemy w ramach WSWD 2025, będzie trzydniowa konferencja w Krakowie pn. "Pomoc społeczna i praca socjalna w czasach kryzysu. Filozofia i pragmatyka reinstytucjonalizacji." (18-20 marca 2025 r.)

- Szczegóły
Kontrole w pomocy społecznej bardzo często wiążą się z ujawnianiem nieprawidłowości w działaniach JOPS, które mogą wywołać nie tylko skutki finansowe, ale grożą także odpowiedzialnością cywilną, służbową, a nawet karną. Jak uchronić się przed następstwami prawnymi błędów? Chcemy rozwiać wątpliwości pojawiające się w tym temacie, dlatego zapraszamy na nasz bezpłatny webinar pt.: „Kontrole w pomocy społecznej 2025 - odpowiedzialność kierownika JOPS”, który odbędzie się 24 marca o godz. 8.

- Szczegóły
Po tym jak wszczęliśmy spór zbiorowy w Zabrzu, pracownicy pominięci w zapotrzebowaniu na rządowe dodatki motywacyjne zostali nimi objęci. Nie rozwiązuje to jednak naszego kluczowego żądania tj. podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich zatrudnionych. Spór został wszczęty 30 grudnia 2024 r., ale do tej pory stronie związkowej nie przedstawiono żadnych propozycji płacowych. Tym samym etap rokowań zakończył się przekazaniem protokołu rozbieżności, co oznacza że rozpoczynamy mediacje, a wraz z nimi możliwe będzie przeprowadzenie akcji protestacyjnej lub strajkowej, o czym poinformowano pracodawcę.

- Szczegóły
Od 18.03.2025r. wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy. Wśród wielu nowych przepisów znalazł się przepis dotyczący wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Jak urlop macierzyński, to i świadczenie rodzicielskie. W tej właśnie sprawie Federacja wystąpiła do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o wprowadzenie zmian we wzorze wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego oraz wydanie przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenia w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego do tego świadczenia.

- Szczegóły
Dzięki wprowadzeniu w 2023 r., postulowanego przez naszą Federację - ustawowego obowiązku zgłaszania przypadków napaści na pracowników socjalnych oraz oznaczania sytuacji niebezpiecznych w kwestionariuszu rodzinnego wywiadu środowiskowego – już w 2024 r. o ok. 600% (!) wzrosła liczba raportowanych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osobistemu pracowników socjalnych. W reakcji na lawinowy skok w ministerialnej statystce, nasza organizacja podejmuje kolejne działania mające zwiększyć bezpieczeństwo pracowników pomocy społecznej.

- Szczegóły
Nasza członkowska organizacja związkowa przy partnerskiej współpracy z MOZ NSZZ Solidarność wynegocjowała korzystne podwyżki dla wszystkich pracowników Elbląskiego Centrum Usług Społecznych. Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego wynosi 750 zł brutto i uznaniowo 100 zł na etat. Część uznaniowa ma mi.n. w celu zmniejszenia różnic płacowych. Dodatkowo uzgodniono wzrost refundacji za okulary oraz szkła kontaktowe.

- Szczegóły
Przedstawiciele Federacji (Anna Chobel, Paweł Maczyński), spotkali się z Panią Katarzyną Kotulą - Ministrą ds. Równości oraz m.in. Panią Anną Mazurczak – dyrektor Departamentu do spraw Równego Traktowania – odpowiedzialnymi za system przeciwdziałania przemocy domowej. W trakcie rozmowy poruszyliśmy m.in. problem udziału przedstawicieli ochrony zdrowia w procedurze ochrony małoletnich z art. 12a u.p.p.d., zaangażowania przedstawicieli sądów (kuratorów) w procedurę „Niebieskie Karty”, a także niezbędnych zmian legislacyjnych w samej ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej i aktach wykonawczych. Rozmawialiśmy również o kwestionariuszu szacowania ryzyka w ramach procedury ochrony małoletnich, a także o finansowaniu zadań związanych m.in. z zapewnieniem szkoleń, superwizji i pomocy członkom grup diagnostyczno-pomocowych. O efektach naszych działań w tym zakresie będziemy informowali na bieżąco.