Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej oraz Dzień Na Żądania w Pomocy Społecznej. Dziś przedstawiamy szczegóły wydarzenia.

W dniu 14 września br., czyli dzień po spotkaniu z organizacjami społecznymi pracowników oraz pracodawców w pomocy społecznej, Minister Elżbieta Rafalska wystosowała kolejny apel do lokalnych włodarzy w sprawie podwyżek dla pracowników socjalnych.

Pilne Fiaskiem zakończyły się rozmowy w Ministerstwie Rodziny (MRPiPS) w sprawie postulatów pracowników pomocy społecznej. Pomimo udzielonego nam wsparcia przez obecne na miejscu organizacje pracodawców, Ministerstwo zasłania się niemocą w zakresie proponowanych zmian legislacyjnych. Ogólnopolski Komitet Protestacyjny (OKP) wzywa wszystkie środowiska pracowników pomocy społecznej do czynnego włączenia się w działania protestacyjne. o których będziemy informować.

Na dzień 13 września br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało zaproszenie do rozmów dla organizacji społecznych m.in. wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pomocy Społecznej (OKPPPS). Spotkanie ma dotyczyć cyt. "sytuacji pracowników socjalnych oraz asystentów rodzinnych zatrudnionych w samorządach terytorialnych" (pisownia oryginalna).

Ważne Ogólnopolski Komitet Protestacyjny wystosował list do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Pani Elżbiety Rafalskiej. Stanowisko sygnatariuszy listu w praktyce otwiera działania związane z Ogólnopolskim Protestem Pracowników Pomocy Społecznej.

Pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie przyłączyli się do Federacji. Tym samym na naszej związkowej mapie jest to najdalej wysunięta na północ organizacja związkowa.

Pracownicy MOPS w Ciechanowie zrzeszeni w miejscowym Związku należącym do Federacji rozpoczęli protest. Na budynku Ośrodka został umieszczony baner, a związkowcy ubrani na czarno rozdawali ulotki przed budynkiem magistratu.

Federacja przedstawiła uwagi do ministerialnego projektu rozporządzenia o środowiskowych domach samopomocy. Główne zastrzeżenie naszej organizacji budzi brak zabezpieczenia finansowego dla stawianych wymogów wobec tego typu placówek.

W dniu 14 sierpnia 2018 r. odbyło się spotkanie Federacji z odwiedzającymi nasz kraj przedstawicielami służb społecznych oraz samorządu z Ukrainy. Tematyka kilkugodzinnego wykładu dotyczyła działań pracowników socjalnych w obszarze pomocy osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ważne Już tylko krok dzieli nas od ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej. W Warszawie największe organizacje zrzeszające praktyków pomocy społecznej zawarły porozumienie i ustaliły harmonogram działań protestacyjnych, które mają być prowadzone aż do skutku.