Witamy w Nowym Roku, życząc Wam wszelkiej pomyślności, zdrowia i wytrwałości. Tradycyjnie w pierwszym dniu nowego, przedstawiamy też wybrane przez Was 10 najważniejszych wydarzeń roku mijającego.

 

Miejsce 10 - Po interwencji m.in. Federacji żłobki, przedszkola i szkoły otwarte dla pracowników pomocy.

To było miłe zaskoczenie. Wspólne działania Federacji i Pracownika Socjalnego Online spowodowały, że pracownicy pomocy społecznej nie pozostali na lodzie, gdy z powodu pandemii zamknięto placówki oświatowe. Co ważniejsze – opiekunowie dzieci pracujący w pomocy społecznej, mogli wybrać pomiędzy dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym, a zapewnieniem opieki na czas wykonywanej pracy.

Miejsce 9 - Nowe zasady wywiadu środowiskowego i nowe legitymacje pracowników socjalnych

Zapowiadane w 2020 r. rozporządzenie stało się obowiązującym prawem. Zwykle narzekamy na nowe przepisy, jako nieprzyjazne i nieprecyzyjne. Tym razem jednak Ministerstwo wsłuchało się w postulaty naszej organizacji, w efekcie czego uproszczono i uściślono procedury wywiadu, a wygląd legitymacji pracownika socjalnego nie jest już powodem do wstydu i kpin.

Miejsce 8 - Rozpoczęły się prace nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy

Mamy nadzieję, że podobnie jak w przypadku wywiadu, MRiPS posłucha głosu praktyków tym razem w sprawie zapowiadanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pierwsza wersja projektu nie napawa optymizmem, ale liczba i jakość zgłoszonych nam uwag do dokumentu stwarza szansę na jego poprawienie. Oczywiście, o ile decydenci raczą się w nie wsłuchać.

Miejsce 7 - Ruszyły studia podyplomowe dla chętnych do wykonywania zawodu pracownika socjalnego

Ta zmiana wzbudziła spore kontrowersje w środowisku pracowników socjalnych. Z jednej strony, otwiera bowiem możliwość uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu „drogą na skróty”, z drugiej - stwarza szansę dla sporej grupy osób od lat wykonujących zawód pracownik socjalnego, których uprawnienia zakwestionowano w wyniku kontroli i chaotycznie stanowionego prawa. Czas pokaże, czy obawy części osób były uzasadnione.

Miejsce 6 – 500+ trafia do ZUS

To był festiwal absurdów. Projektodawcy epidemią koronawirusa uzasadniali zmianę realizatora świadczenia wychowawczego z jednostek samorządowych na instytucję rządową, po czym pod koniec roku, w tych samych warunkach epidemii, nie zawahali się nawet, gdy dodatek osłonowy powierzyli do realizacji właśnie samorządowi. W trakcie debaty jedna z posłanek krytykowała przeniesienie 500+ do ZUS, by potem zagłosować za zmianą. Pracownicy ZUS nie chcieli świadczenia do realizacji, ale go otrzymali. Pracownicy samorządów chcieli zachowania 500+ w samorządzie, ale ich nie słuchano. W tym wszystkim z dnia na dzień zapomniano o 12 tys. pracownikach, którym zaczęto wręczać wypowiedzenia i którzy dla władzy stali się kompletnie niewidoczni.

Miejsce 5 - Pracownicy pomocy skorzystali ze szczepień przeciwko COVID-19 w ramach grupy zerowej

W przestrzeni publicznej pracowników pomocy społecznej sporo było komentarzy i polemiki dotyczącej szczepień w ramach priorytetowej grupy „zero”. Po czym, to właśnie pracownicy pomocy społecznej, obok medyków okazali się środowiskiem zawodowym chętnie korzystającym z pierwszeństwa szczepienia. Gdy tylko więc wprowadzono możliwość przyjęcia tzw. dawki przypominającej, do Federacji zaczęły docierać prośby o ponowne uwzględnienie wśród strategicznych zawodów.

Miejsce 4 - Podwyżki dla rządzących i samorządowych włodarzy omijają pomoc społeczną

Ta sytuacja całkowicie obnażyła hipokryzję władzy rządowej i samorządowej, która przez lata karmiła nas argumentami o trudnej sytuacji dochodowej, kryzysie ekonomicznym i priorytetowych wydatkach. Gdy tylko okazało się, że władza ta może zaplanować sobie podwyżki, w sekundę zniknęły spory oraz dotychczasowe argumenty wznoszone przeciw regulacjom płac. Oby ta lekcja nie została zapomniana przez samych pracowników pomocy.

Miejsce 3 - Liczne protesty pracowników i osiągnięte porozumienia płacowe

Przypomnienie o powyższym nie będzie potrzebne w tych miejscowościach, gdzie przez cały ubiegły rok z zaangażowaniem i determinacją walczono m.in. o wzrost płac. Zorganizowani pracownicy mają lepiej, nie tylko dlatego, że mogą na siebie liczyć, ale także dlatego że ostatecznie mogą liczyć także na realny wzrost uposażeń, o czym przekonaliśmy się w części z miejsc pracy, gdzie prowadzono spory zbiorowe.

Miejsce 2 - Przyjęta ustawa w/s zwolnienia z odpłatności za DPS pokrzywdzonych dorosłych dzieci

O tym, że systematyczna i wytrwała walka przynosi efekty, świadczy też m.in. wprowadzana zmiana dotycząca zwolnień z odpłatności za DPS dla tych dorosłych dzieci, które nie mogły liczyć na opiekę i wychowanie ze strony rodziców, umieszczonych ostatecznie w tych domach. To jest efekt naszych wspólnych działań i współdziałania z rodzinami osób pokrzywdzonych niesprawiedliwym prawem. Wysokie miejsce wydarzenia w naszym rankingu świadczy też o tym, jak ważne jest dla samych pracowników socjalnych, by zmiany w pomocy społecznej dotyczyły również naszych klientów.

Miejsce 1 - Zmiany dla pracowników socjalnych weszły w życie (m.in. wyższy dodatek i ścieżka awansu)

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Ogólnopolski protest, manifestacja, „czarny tydzień w pomocy”, akacja oddawania krwi, powstały w ich wyniku raport NIK i negocjacje z resortem – to były „krople, które drążyły skałę” i w efekcie doprowadziły do przełamania wieloletniej niemocy. Zmiana dla pracowników socjalnych stała się faktem i jeśli chcemy, by nie była jedyną, także dla wszystkich zatrudnionych w pomocy społecznej – wzór działania już mamy i wystarczy po niego sięgnąć.

W tym roku, w naszym zestawieniu najważniejszych wydarzeń w pomocy społecznej, wybraliśmy głównie razem te, które świadczą o wspólnych sukcesach. Życzymy więc, by w Nowym Roku okazji do świętowania było jak najwięcej!      

       

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl