W Senacie RP odbyła się debata zorganizowana przez Koalicję Obywatelską pt. „Na pomoc niesamodzielnym. Przyszłość opieki długoterminowej w Polsce”. W debacie oprócz parlamentarzystów wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk zajmujących się na co dzień pomocą osobom niesamodzielnym, w tym naszej Federacji, którą reprezentował nasz ekspert – dr Stanisław Marek.
W trakcie debaty poruszono tematy dotyczące zakładów opiekuńczo – leczniczych, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych, pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, domowej wentylacji mechanicznej, domów pomocy społecznej i całodobowych domów opieki, opiece domowej/środowiskowej, dziennych domów opieki medycznej, centrum usług społecznych i ośrodków pomocy społecznej oraz zaopatrzeniu w sprzęt wspomagający.
Zwrócono uwagę, że należy podjąć działania zmierzające do zapewnienia osobom potrzebującym innej opieki niż umieszczenie w szpitalu. Ta forma ma stać się ostatecznością. Podkreślono potrzebę poprawy opieki geriatrycznej. Zdaniem osób biorących udział w debacie ważną kwestią jest potrzeba utworzenia nowego systemu orzecznictwa dla osób z niepełnosprawnościami.
Podzielone były także opinie dotyczące umieszczania osób niesamodzielnych w domach pomocy społecznej. Uznano, że tego rodzaju pomoc, to ostateczna decyzja. Podobne uwagi dotyczyły umieszczania osób chorych i z niepełnosprawnościami w zakładach opiekuńczo-leczniczych.
Przedstawiciele ZOL wnioskowali o finansowanie tej formy wsparcia na tych samych zasadach jak domy pomocy społecznej.
W trakcie prezentacji omówiono między innymi kwestie związane z realizacją Projektu: Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. W ramach tego projektu osoba otrzymuje wsparcie wykwalifikowanego opiekuna w wykonywaniu codziennych czynności, funkcjonowaniu w życiu społecznym oraz zwiększeniu szans na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Umożliwia zaangażowanie osób niepełnosprawnych w wydarzenia społeczne, kulturalne, rozrywkowe, sportowe i inne. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki finansowe w ramach tego Programu są jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty).
Omówiono także Program Opieki Wytchnieniowej w ramach którego gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej.
W trakcie debaty podkreślono potrzebę podjęcia zatrudnienia przez osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne. Kolejna debata zostanie poświęcona finansowaniu zadań związanych z powyższą tematyką.