W Senacie RP odbyła się debata zorganizowana przez Koalicję Obywatelską pt. „Na pomoc niesamodzielnym. Przyszłość opieki długoterminowej w Polsce”. W debacie oprócz parlamentarzystów wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk zajmujących się na co dzień pomocą osobom niesamodzielnym, w tym naszej Federacji, którą reprezentował nasz ekspert – dr Stanisław Marek.

 

 

W trakcie debaty poruszono tematy dotyczące zakładów opiekuńczo – leczniczych, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych, pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, domowej wentylacji mechanicznej, domów pomocy społecznej i całodobowych domów opieki, opiece domowej/środowiskowej, dziennych domów opieki medycznej, centrum usług społecznych i ośrodków pomocy społecznej oraz zaopatrzeniu w sprzęt wspomagający.

Zwrócono uwagę, że należy podjąć działania zmierzające do zapewnienia osobom potrzebującym innej opieki niż umieszczenie w szpitalu. Ta forma ma stać się ostatecznością. Podkreślono potrzebę poprawy opieki geriatrycznej. Zdaniem osób biorących udział w debacie ważną kwestią jest potrzeba utworzenia nowego systemu orzecznictwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Podzielone były także opinie dotyczące umieszczania osób niesamodzielnych w domach pomocy społecznej. Uznano, że tego rodzaju pomoc, to ostateczna decyzja. Podobne uwagi dotyczyły umieszczania osób chorych i z niepełnosprawnościami w zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Przedstawiciele ZOL wnioskowali o finansowanie tej formy wsparcia na tych samych zasadach jak domy pomocy społecznej.

W trakcie prezentacji omówiono między innymi kwestie związane z realizacją Projektu: Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. W ramach tego projektu osoba  otrzymuje wsparcie wykwalifikowanego opiekuna w wykonywaniu codziennych czynności, funkcjonowaniu w życiu społecznym oraz zwiększeniu szans na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Umożliwia zaangażowanie osób niepełnosprawnych w wydarzenia społeczne, kulturalne, rozrywkowe, sportowe i inne. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki finansowe w ramach tego Programu są jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty).

Omówiono także Program Opieki Wytchnieniowej w ramach którego gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej.

W trakcie debaty podkreślono potrzebę podjęcia zatrudnienia przez osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne. Kolejna debata zostanie poświęcona finansowaniu zadań związanych z powyższą tematyką.

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl