Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która zakłada poprawę warunków pracy pracowników socjalnych. To nasz wspólny sukces i przełamanie wieloletniej niemocy. Intensywne działania Federacji i wielu zaprzyjaźnionych z nami organizacji, ogólnopolski protest pracowniczy oraz presja samych pracowników, przyniosły wymierny efekt. Nie spoczywamy jednak na laurach, tylko już przystępujemy do dalszej pracy, by poprawić los wszystkich zatrudnionych w pomocy społecznej. Ważny, ale nie jedyny krok został jednak wykonany, za co dziękujemy również pracownikom i kierownictwu Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS .
Presja i zorganizowane działania mają sens
O zmiany zabiegamy od kilkunastu lat. Od 2018 r. - w ramach Ogólnopolskiego Protestu Pracowników Pomocy Społecznej, który nagłośnił problemy naszego środowiska zawodowego i wymusił reakcję rządzących. Gdyby nie zorganizowane działania i protest (m.in. manifestacja przed MRIPS, Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej, Akcja „Pomoc Społeczna się wykrwawia”, petycja WRZOS, apel IFSW i EAPN Polska) – o naszej sytuacji byłoby nadal cicho.
Działania Federacji i zaprzyjaźnionych organizacji (m.in. Związku Pracowników Socjalnych z Łodzi, KZ NSZZ Solidarność przy ośrodkach pomocy w Gdańsku, Sopocie i Radomsku, OSAR), w które to działania włączyli się masowo pracownicy pomocy społecznej spowodowały m.in. nagłośnienie naszych postulatów przez media, a także stworzenie warunków dla dyskusji o naszych pomysłach. W efekcie - Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła największe, jak dotąd badania sytuacji pracowników zatrudnionych w pomocy społecznej w Polsce. Po opublikowanym raporcie NIK, a także naszych własnych badaniach (m.in. w zakresie wynagrodzeń pracowników socjalnych w Europie) – dysponowaliśmy dodatkowymi argumentami w prowadzonych rozmowach z resortem rodziny.
Od ponad roku, dialog ten znacznie różni się od tego znanego nam z lat ubiegłych. Nie ukrywamy, że pracownicy Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS, wraz z kierującą departamentem – Panią Justyną Pawlak oraz nowym kierownictwem resortu, poważnie potraktowali nasze pomysły, a rozmowy z Federacją były nie tylko prowadzone w życzliwej atmosferze, ale także znajdowały swoje konkretne przełożenie na proponowane zmiany legislacyjne. Warto podkreślić, że ustawa została przyjęta niemal ponad podziałami partyjnymi.
Federacja, pomimo satysfakcji z osiągniętych zmian, zdaje sobie sprawę, iż mogą one okazać się niewystarczające, by powstrzymać negatywne trendy i problemy, które dotyczą pracowników socjalnych i pracowników pomocy społecznej. Działamy więc dalej i już szykujemy kolejne akcje zmierzające do następnych i niezbędnych zmian legislacyjnych.
Co zmienia ustawa?
Przyjęte zmiany zakładają, zgodnie z naszymi postulatami m.in:
?️wzrost dodatku terenowego do 400 zł
?️wprowadzoną ścieżkę awansu zawodowego, z gwarancją podwyżki po uzyskaniu kolejnego stopnia awansu
?️skrócenie terminu oczekiwania na pierwszy dodatkowy urlop z 5 do 3 lat
?️regularne szkolenia i pomoc psychologiczną w sytuacji zagrożenia
?️odświeżone zadania pracownika socjalnego, w których akcentuje się działania profilaktyczne oraz diagnozę dokonywaną przez pracownika socjalnego
?️dodatek terenowy wyłączony z warunku płacy minimalnej
?️dodatek terenowy niezależny od wywiadów środowiskowych, a jedynie od świadczenia pracy socjalnej w środkowisku
?️uprawnienia do zawodu po ukończeniu studiów podyplomowych, co ważne jest dla osób których uprawnienia zakwestionowano (w sparwie minmum programowego dla studiów zostanie wydane stosowne rozporządzenie)