W dniach 13-14 czerwca 2024 roku nasz federacyjny ekspert i przedstawiciel w IFSW (Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych) - dr hab. Marcin Boryczko, miał przyjemność uczestniczyć w seminarium poświęconym ekologicznej pracy socjalnej, które odbyło się w Rotterdamie, w Holandii. Było to wydarzenie, które stanowiło przygotowanie do nadchodzącej konferencji europejskiej w Oslo w 2025 roku i zgromadziło wielu ekspertów, badaczy i praktyków z całej Europy.

Ekologiczna praca socjalna to podejście integrujące kwestie ekologiczne i społeczne, dążące do zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej. Skupia się na minimalizowaniu negatywnego wpływu zmian klimatycznych na społeczności oraz promowaniu ekologicznych praktyk w codziennym życiu. W praktyce oznacza to angażowanie społeczności w działania proekologiczne i edukację ekologiczną, jednocześnie wspierając ich dobrostan społeczny i ekonomiczny.

Seminarium rozpoczęło się w czwartek od wizyty terenowej. Uczestnicy zostali powitani w foyer Uniwersytetu Nauk Stosowanych Inholland. Po krótkim wprowadzeniu, grupa udała się na wizytę terenową. Była to doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć praktyczne zastosowania ekospołecznych inicjatyw w Rotterdamie. Wizyta zakończyła się refleksją i dyskusją nad tym, co zobaczyliśmy, a dzień zakończyliśmy wspólną kolacją.

Piątkowy program rozpoczął się od powitania uczestników w audytorium Uniwersytetu Inholland. Oficjalne otwarcie miało miejsce rano, kiedy to Richard de Brabander, Gonneke Willemsen oraz prezydent IFSW Europe przywitali zgromadzonych gości. Następnie, profesor Patrick Huntjens wygłosił wykład inauguracyjny. Profesor Huntjens, znany ze swojej pracy na rzecz zrównoważonych transformacji, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat integracji ekologicznych i społecznych aspektów w pracy socjalnej. Jego wykład był inspirujący i wywołał wiele przemyśleń na temat przyszłości pracy eko-socjalnej. Po krótkiej przerwie, uczestnicy wzięli udział w sesjach tematycznych. Każda sesja poruszała kluczowe aspekty pracy ekospołecznej, takie jak etyka zawodowa, zrównoważony rozwój społeczeństwa, metody edukacyjne, wiedza lokalna i rola studentów w rozwijaniu ekospołecznych kontraktów. W drugiej części dnia uczestnicy zgromadzili się na sesji plenarnej, podczas której podsumowano wyniki poszczególnych sesji i omówiono dalsze kroki. Seminarium zakończyło się późnym popołudniem uroczystym zamknięciem, podczas którego Josien Hofs i Richard de Brabander podziękowali wszystkim za udział i zachęcili do dalszej współpracy w ramach ekologicznej pracy socjalnej.

Podsumowanie

Seminarium na temat ekologicznej pracy socjalnej w Rotterdamie było niezwykle wartościowym wydarzeniem. Umożliwiło wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów i pogłębienie wiedzy na temat integracji ekologicznych i społecznych działań w pracy socjalnej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania i konferencje poświęcone tej ważnej tematyce, zwłaszcza na nadchodzącą konferencję w Oslo w 2025 roku. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytetu Nauk Stosowanych Inholland oraz IFSW Region Europa. Udział naszego przedstawiciela został współfinansowany z środków Funduszu Naukowego PFZPSiPS.