W Pradze odbyło się coroczne spotkanie Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych Regionu Europa (IFSW), w którym udział wziął nasz ekspert i przedstawiciel - dr hab. Marcin Boryczko. Zapraszamy do przeczytania relacji z Pragi.

W dniach 19-21 maja 2023 roku odbył się Zjazd delegatów Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych (IFSW) (region Europa) w Pradze. W trakcie obrad przedstawiono i dyskutowano aktywności jakie podejmowali członkowie IFSW ramach działań własnych jak również pracy zespołów i komisji reprezentujących IFSW w strukturach zewnętrznych. Zaprezentowano dokonań i inicjatyw zrealizowanych w ramach IFSW do których należały m.in.:

• Eko-moądrość dla pracowników socjalnych: nikt nie pozostaje w tyle.

Projekt ma na celu promowanie zaangażowania zawodu pracownika socjalnego we wspieraniu osób najbardziej narażonych, szczególnie w kontekście globalnego ocieplenia. Powszechnie uznaje się, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mogą odczuć największe konsekwencje wynikające zmian klimatu, pomimo starań w zakresie zmniejszenia śladu węglowego. Jednak kluczowa rola pracowników socjalnych w tym obszarze jest nadal często pomijana w wielu krajach;

• Europa socjalna jest możliwa! Młode pokolenie pracowników socjalnych jest grotem zmian!

Biorąc pod uwagę złożone i szybko zmieniające się warunki, w których pracujemy. IFSW Europe postanowiła ułatwić wymianę wiedzy i dobrych praktyk. Jesteśmy zaangażowani w dzielenie się doświadczeniami edukacyjnymi z naszymi młodszymi kolegami i studentami w pracy socjalnej. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest przygotowanie nowego pokolenia pracowników socjalnych do jasnej wizji, praktycznych strategii, oraz wyposażenia ich w zdolność do przekształcenia filaru społecznego UE. Chcemy, aby specjaliści ds. Pracy socjalnej przyspieszyli reformy i środki polityczne na szczeblu krajowym.

• Pracownicy socjalni na rzecz transformacyjnej i zrównoważonej ochrony socjalnej w Europie.

Pracownicy socjalni mają do odegrania kluczową rolę we wdrażaniu Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Jako profesjonaliści, którzy pracują bezpośrednio z osobami i społecznościami, pracownicy socjalni mają odpowiednią pozycję, aby potwierdzić znaczenie praw i zasad kreślonych w Europejskiego Filaru Praw Socjalnych,  które są realizowane w praktyce. Obejmuje to promowanie dostępu do edukacji, zatrudnienia i ochrony socjalnej, a także wspieranie inkluzji społecznej i wzmocnienia pozycji grup defaworyzowanychi i zmarginalizowanych. Uznano, iż pracownicy socjalni mogą również pomóc w zidentyfikowaniu i usunięciu systemowych barier w realizacji tych praw oraz w obronie środków politycznych promujących sprawiedliwość społeczną i równość. Aby wypełnić tę misję, IFSW Europe współpracuje z Europejską Platformą Społeczną, Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i innymi odpowiednimi sieciami, w tym Europejską Sieć Społeczną. IFSW Europe nadal odgrywa aktywną rolę w monitorowaniu wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EPSR) oraz w zapewnianiu, iż perspektywa pracowników socjalnych z pierwszej linii forntu trafi do  wiadomości decydentów na poziomie decyzyjnym.

• Zwiększenie wrażliwości na głos obywateli w służbach społecznych w całej Europie:

Projekt ma na celu zwiększenie reakcji na głosy obywateli w trzech rodzajach usług społecznych: i) społeczne usługi w zakresie niepełnosprawności i zdrowia psychicznego; ii) usługi ochrony dzieci; iii) usługi dla młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Poza tym przedstawiono projekt Rozwijanie zawodu pracownika socjalnego i wzmacnianie pozycji pracowników socjalnych na Ukrainie, który składa się następujących komponentów:

• Społeczne Centrum Pracy Socjalnej w Kamieńcu Podolskim - celem Centrum jest zapewnienie bezpiecznego i pielęgnującego środowiska dla osób wewnętrznie przesiedlonych, które uciekły ze strefy konfliktu na Ukrainie.
  • Inwestycje w partnerstwo społeczne;
  • Poprawa warunków ochrony dla osób wewnętrznie przesiedlonych w powiecie Kamieniec Podolski;
  • Zapobiegnie, ochrona i wsparcie dla dzieci w Ukrainie dla przyszłości, o której marzą

Przedstawiono również raporty reprezentantów IFSW w strukturach zewnętrznych:

• ONZ – Herbert Paulischin
  • Europejska Platforma Społeczna– John Brennan
  • Europejska Sieć Przeciwko Ubóstwu - European Anti-Poverty Network (EAPN) – Birthe Povlsen.

LINK EPN Report: https://www.ifsw.org/wp-content/uploads/2020/01/IFSW-Europe-Report-on-EAPN-2023.docx

• Agencja Praw Podstawowyc Fundamental Rights Agency (FRA) – Enric Torras
  • Międzynarodowe Stworzyszenie Psychogeriatrii International Psychogeriatric Association (IPA) –  Gerry Nosowska
  • Eurochild – Anna Deneher

Obrady zakończono dyskusją na temat dalszego rozwoju organizacji. Rok 2022 był niezwykle intensywny jeśli chodzi o działalność IFSW. Wszystko wskazuje na to, że kolejne będą wiązały się z nowymi wyzwania, przed którymi staną pracownicy socjalni nie tylko z Polski ale również z innych części świata. Zachęcamy również do bardziej aktywnego włączania się naszych członkiń i członków w działania IFSW (Informacje dostępne na stronie).