Przyszedł czas kolejnej mobilizacji i jednocześnie sprawdzian dla całego naszego środowiska zawodowego. Rozpoczynamy zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej.

Od października ubiegłego roku prowadzimy Ogólnopolski Protest Pracowników Pomocy Społecznej. Jest on odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w sferze pomocy społecznej, ale także na trwające lekceważenie i ignorowanie naszych postulatów przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nasze nieinwazyjne metody protestu – Pikieta w Warszawie, Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej oraz pozostałe, były wydarzeniami bez precedensu w historii polskiej pomocy społecznej. Nigdy dotąd tak wielu z Nas, z tak ogromnym zaangażowaniem nie wystąpiło w obronie prawa do godnego wynagrodzenia, właściwych warunków pracy oraz profesjonalnego pomagania. Zjednoczyliśmy się bez względu na miejsce zatrudnienia oraz charakter wykonywanej pracy. Teraz przyszła pora by potwierdzić naszą determinację, upór i konsekwencję w walce o oczekiwane zmiany w pomocy społecznej. Po raz pierwszy jednak samo zaangażowanie poszczególnych osób lub grup nie będzie warunkiem końcowego sukcesu. Niezbędna jest masowość działań protestacyjnych, którą może zapewnić solidarny udział w akcji wszystkich związków zawodowych działających w pomocy społecznej, ale przede wszystkim gotowość i udział osób niezrzeszonych w żadnej organizacji związkowej. Uzwiązkowienie w Polsce wynosi obecnie ok. 14% zatrudnionych, dlatego oczywistym jest, że bez Waszego udziału żadna akcja strajkowa nie będzie miała szansy powodzenia. Przykład strajkujących nauczycieli pokazał, że ok. 400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale z pomocą związków zawodowych może doprowadzić do największego strajku tej grupy zawodowej. Nasz sprawdzian przed nami. Teraz albo nigdy. Jeśli nie uda nam się zmobilizować – wszystko wskazuje, że najbliższe lata będą dla nas i polskiej pomocy społecznej czasem dryfowania w kierunku jeszcze większego braku szacunku, przekładającego się na poziom naszych uposażeń, obciążania nas i gmin zadaniami bez zapewnienia środków na ich realizację oraz pogorszeniem i tak już tragicznych warunków pracy. Strajk pracowników pomocy już trwa i realizuje się poprzez odchodzenie z zawodu naszych koleżanek i kolegów. Teraz możemy zawalczyć o należny Nam szacunek !

Jak przystąpić do strajku?

Strajk jest przerwaniem pracy. By do niego doszło niezbędne jest przeprowadzenie procedury rozwiązywania sporów zbiorowych przewidzianej w ustawie o tej samej nazwie. Spór, zgodnie z obecnym stanem prawnym może toczyć się formalnie jedynie wobec pracodawcy i oznacza zgłoszenie żądań wobec każdego z pracodawców osobno. Spór podzielony jest na kilka etapów – zgłoszenia żądań, rokowań, mediacji i referendum strajkowego, a dopiero na końcu tego procesu możliwe jest przeprowadzenie strajku generalnego. Spór może prowadzić jedynie związek zawodowy, ale może to robić także w imieniu tych pracowników którzy nie należą do związku, a w ich zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa. Bez ww. procedury pracownicy, którzy nie zgłoszą swojego zakładu pracy do sporu – nie będą mogli później strajkować, ale także np. oflagować budynku jednostki w trakcie trwającego protestu.

Jeśli jesteś zainteresowany – zgłoś swój udział! - wybierz sposób przystąpienia, który jest uzależniony od Twojej indywidualnej sytuacji:

1)      Jeśli nie jesteś zrzeszony w żadnym związku zawodowym, a w Twoim miejscu pracy nie działa żaden związek zawodowy – wystąp do nas o reprezentowanie interesów zbiorowych wysyłając podpisany wniosek drogą pocztową lub skanem na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz wypełnij deklarację elektroniczną dostępną tutaj.

Formularz wniosku do wydrukowania i przesłania znajduje się tutaj

Minimalna liczba osób, które muszą podpisać się pod wnioskiem, zgodnie z ww. ustawą wynosi 2 pracowników. Jeśli jesteś sam/a namów przynajmniej jedną osobę w Twoim miejscu pracy.

2)      Jeśli jesteś zrzeszony w związku zawodowym działającym w Twoim zakładzie pracy – zapoznaj się z informacjami dla organizacji związkowych dostępnymi tutaj, a następnie wspólnie podejmijcie decyzję o przystąpieniu do działań i wypełnijcie deklarację dostępną także tutaj.

Pomożemy Wam przeprowadzić procedurę sporu zbiorowego i będziemy koordynowali działania na poziomie ogólnopolskim. Deklarację może wypełnić każda organizacja obejmująca swoim zasięgiem przynajmniej jedną jednostkę pomocy społecznej. Wypełnienie deklaracji pomoże nam również ustalić zasięg akcji strajkowej.

3)      Jeśli w Twoim zakładzie pracy działa związek zawodowy, ale Ty do niego nie należysz lub jesteś jego członkiem, ale zarząd nie chce uczestniczyć w Ogólnopolskim Proteście Pracowników Pomocy Społecznej - porozmawiaj z członkami związku by przekonać i podjąć decyzję o przyłączeniu się do działań, wstąp do organizacji by mieć realny wpływ na podejmowane decyzje lub z pomocą załóż odrębną organizację, która może przystąpić do procedury strajkowej. Jest na to czas, a więcej jak to zrobić dowiesz się tutaj. Chętnie pomożemy.

Uwaga! Dopiero po zebraniu deklaracji postanowimy o terminie równoczesnego uruchomienia procedury we wszystkich jednostkach, które zostały zgłoszone. Wyjątkiem są te miejsca pracy, gdzie procedura rozwiązywania sporów zbiorowych już trwa, a związek zawodowy zdecydował o przyłączeniu sporu do działań ogólnopolskich.

Masz pytania lub wątpliwości skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.