Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej oraz Dzień Na Żądania w Pomocy Społecznej. Dziś przedstawiamy szczegóły wydarzenia.

Wszyscy do Warszawy! Wszyscy z żądaniami!

W dniu 12.10.2018 r. w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej w ramach trwającego Ogólnopolskiego Protestu Pracowników Pomocy Społecznej. Poniżej podajemy szczegóły dotyczące manifestacji. Apelujemy do wszystkich, którym los pracowników publicznego sektora pomagania nie jest obojętny – by w tym dniu aktywnie włączyli się w działania protestacyjne. Od Waszej mobilizacji, determinacji, ale także i frekwencji zależeć będą efekty protestu oraz nasza wspólna przyszłość pracownicza i profesjonalna.

Zwracamy się do pracowników pomocy społecznej, niezależnie od  miejsca zatrudnienia oraz zajmowanego stanowiska by 12 października br. w całej Polsce wesprzeć Protest na jeden z dwóch sposobów:

1.      Przyjechać do Warszawy, gdzie przed siedzibą Ministerstwa o godzinie 12.00 - całe nasze środowisko zawodowe wyrazi swoje niezadowolenie z powodu lekceważenia, ignorowania oraz odrzucania postulatów mających na celu poprawę warunków zatrudnienia oraz udzielanej pomocy.

2.      Skorzystać z uprawnień pracowniczych i spędzić cały dzień z najbliższymi, przedłużając w ten sposób okres weekendowego odpoczynku od trudów oraz poświęceń związanych z wykonywaniem codziennych obowiązków. W ten sposób korzystając z prawa do odpoczynku symbolicznie wesprzecie nasze wspólne żądania związane m.in. z koniecznością zagwarantowania dodatkowego urlopu wypoczynkowego wśród grup zawodowych pomocy społecznej. Z tej formy chce skorzystać 90% pracowników wypełniających naszą ankietę.

Mobilizujemy się wzajemnie

Centralnym wydarzeniem 12.10 br. będzie Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej w Warszawie. Nie może Was tam zabraknąć. Zwykle porównujemy się z innymi grupami zawodowymi, które skutecznie upominają się o realizację postulatów – górnikami, pielęgniarkami, lekarzami, nauczycielami itp. Wszyscy Oni wiedzą, że efekty działań nie przychodzą same, że udział każdej pojedynczego pracownika ma kluczowe znaczenie i że siła grupy zbudowana jest na mobilizacji jednostek. Z tego powodu, mając jedną z nielicznych okazji – musimy wspólnie zademonstrować jedność środowiska, determinację i walkę o godne warunki pracy. Wszyscy spotkajmy się 12 października w Warszawie o godzinie 12.00 na Skwerze Wolnego Słowa przy skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Mysiej, tuż przy siedzibie MRPiPS.

Bądźmy widoczni

Zachęcamy Was by przygotować i zabrać ze sobą na manifestację: banery, plakaty, emblematy, spisane hasła, transparenty, trąbki, bębny, elementy stroju, flagi itp., które pozwolą Nasz tłum uczynić kolorowy i głośny, a Wam samym wyróżnić się i pozostać zapamiętanymi. Liczymy na Waszą kreatywność, inwencję oraz poczucie humoru.

Protestujmy "z głową"

Pamiętajcie, że demonstrujemy pokojowo – nie używamy narzędzi niebezpiecznych i zakazanych (rac, petard, otwartego ognia, elementów i narzędzi, które mogą kogoś przypadkowo lub celowo zranić itp.), ale także manifestujemy w sposób kulturalny. Nasz protest ma charakter branżowy i ponadpartyjny. Z tego powodu prosimy by nie zabierać ze sobą oznaczeń partii politycznych, nie agitować w ramach trwającej kampanii wyborczej, a także nie demonstrować w tematyce nie związanej z celem Protestu. Barwy związkowe są jak najbardziej akceptowane. Wszelkie przypadki łamania zasad, prowokowania lub agresji prosimy zgłaszać organizatorom, służbie informacyjno – porządkowej (osoby z identyfikatorami organizatora) oraz funkcjonariuszom Policji. Bądźmy uważni na innych demonstrantów oraz szanujmy pracę służb, które będą zabezpieczały wydarzenie.

Szczegóły dojazdu

Prosimy o wcześniejsze stawienie się na miejscu Pikiety. Demonstrujemy w dniu powszednim, a w Warszawie korki to codzienność, więc zachęcamy by docierając do nas korzystać z sieci transportu publicznego lub na piechotę. Jeśli dojeżdżacie w sposób zorganizowany (bus, autokar) – najdogodniej będzie, gdy wysiądziecie w Centrum Warszawy i na miejsce dotrzecie na własnych nogach, a następnie wyjedziecie już z umówionego miejsca zbiórki. Autokar, bus lub samochód  można również zostawić na parkingach przy głównych trasach i arteriach komunikacyjnych oraz stacjach metra i kolei w Warszawie tzw. sieć parkingów P+R, a na miejsce dojechać korzystając z szybkiej kolei miejskiej, tramwajów, metra (najbliższa stacja Centrum) oraz autobusów. Polecany parking dla autokarów znajduje się przy hali widowiskowo – sportowej Torwar, oddalonej od miejsca demonstracji o ok. 30 minut na piechotę. Pomocna w dotarciu może być aplikacja lub strona internetowa jakdojade.pl

Bądźmy na bieżąco

Śledźcie warunki pogodowe w dniu pikiety. Będziemy demonstrować niezależnie od tego czy pogoda okaże się przychylna.

Podążajcie też za nami w serwisach społecznościowych, gdzie na bieżąco będziemy informować o wszelkich zmianach w przebiegu wydarzenia.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

Termin: 12.10.2018 r. godzina 12.00-15.00

Miejsce: Warszawa, Skwer Wolnego Słowa (skrzyżowanie ul. Nowogrodzkiej i ul. Mysiej). Mapa okolicy

Zgłoszenia: Jeśli nie jesteś członkiem lub członkiem organizacji członkowskiej Federacji, ZZPS w Łodzi, KZ Solidarność MOPS w Sopocie lub OSAR – koniecznie wypełnij ankietę, która pozwoli nam oszacować liczbę uczestników i dostosować jej organizację do Waszych potrzeb.

Ramowy program pikiety (może ulec zmianie)

12.00 – Rozpoczęcie zgromadzenia przez przewodniczącego zgromadzenia, powitanie uczestników
12.10 – 13.00 Przemówienia przedstawicieli Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pomocy Społecznej
13.00 – 14.00 Występ artystyczny