W dniu 14 września br., czyli dzień po spotkaniu z organizacjami społecznymi pracowników oraz pracodawców w pomocy społecznej, Minister Elżbieta Rafalska wystosowała kolejny apel do lokalnych włodarzy w sprawie podwyżek dla pracowników socjalnych.

To już druga odezwa kierownictwa resortu dotycząca tematu niskich uposażeń grupy zawodowej pracowników socjalnych. W podobnym tonie i z tym samym przesłaniem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwracała się do samorządowców już rok temu.

Nowością są dane, w których Ministerstwo przyznaje, że średnie wynagrodzenie brutto pracowników socjalnych wynosi obecnie 2635,35 zł tj. ok. 1902,38 zł netto, z czego w 1030 z ponad 2000 jednostek pomocy pracownicy zarabiają mniej niż podana średnia (!). 

Jak się okazuje, na niewiele zdały się także ubiegłoroczne apele rządzących w sprawie nie wliczania do podstaw wynagrodzeń dodatku terenowego dla pracowników socjalnych tj. ustawowo gwarantowanej i niezmienianej od lat kwoty 250 zł brutto. Taka praktyka dotyczy nadal kilkuset gmin, z czego w 26 z nich dodatek wliczany jest nawet by spełnić warunek pensji minimalnej. Minister Elżbieta Rafalska zwraca uwagę, że taki sposób postępowania stoi w sprzeczności z ideą oraz funkcją dodatku, który miał stanowić dodatkowy składnik wynagrodzenia za trud związany ze świadczeniem pracy w środowisku.

Apel i co dalej? 

W piśmie adresowanym do samorządu próżno jednak szukać dostrzeżenia trudnej sytuacji innych grup zawodowych w pomocy społecznej, a co za tym idzie także apelu o podwyżki ich uposażeń. Oprócz sytuacji pracowników socjalnych zatrudnianych w OPS-ach i PCPR-ach, zabrakło również danych dotyczących poziomu wynagrodzeń m.in. asystentów rodziny, pracowników DPS-ów, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz świadczeń rodzinnych.

Najpoważniejszym jednak zarzutem strony pracowniczej, może nawet nie wobec samego listu Ministerstwa, ale w stosunku do sposobu działania resortu - jest konsekwentne przerzucanie odpowiedzialności na władze samorządowe, w sytuacji gdy samo MRPiPS nie podejmuje możliwych i realnych działań legislacyjnych zmierzających do poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w publicznym sektorze pomagania.

Lekceważenie oraz ignorowanie konkretnych postulatów organizacji społecznych już doprowadziło do najpoważniejszego od lat kryzysu na linii Rząd RP - Pracownicy Pomocy Społecznej, który w związku z trwającym Ogólnopolskim Protestem - jak zapowiadają organizatorzy - będzie trwał aż do skutku.

Przeczytaj apel Minister  

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl