Federacja złożyła nowe propozycje dotyczące szczegółowych rozwiązań zabezpieczających pracowników pomocy społecznej, a w szczególności pracowników domów pomocy społecznej, których zdrowie i życie jest dziś szczególnie narażone. Pismo zostało skierowane do MRPiPS oraz wojewodów.
Przypominamy Federacja już kilkakrotnie apelowała o pilne wdrożenie zmian, których celem będzie zabezpieczenie pracowników oraz zwiększenie efektywności udzielanej pomocy w stanie epidemii. Ostatnio nasz pakiet propozycji dotyczył personelu domów pomocy społecznej (przeczytaj pismo).
Pomimo, że odpowiedzi jeszcze nie uzyskaliśmy składamy kolejne wnioski obejmujące m.in.:
- Ograniczenie, odroczenie w czasie lub rezygnację Ministerstwa oraz Wojewodów z obowiązku przedkładania sprawozdań, które w stanie epidemii nie są niezbędne dla prawidłowego wypełniania zadań, a ich przygotowanie w stopniu znacznym utrudnia funkcjonowanie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, które skoncentrowane są obecnie na udzielaniu pomocy mieszkańcom w angażująco czasowo warunkach.
- Wprowadzenie procedur, które pozwolą na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, gdy mieszkaniec domu pomocy społecznej z innymi schorzeniami np. somatycznymi wymaga stałej pomocy medycznej. Część mieszkańców DPS poddawanych jest zabiegom medycznym w szpitalu i następnie przewożeni są do ośrodka, co tylko zwiększa ryzyko zakażenia. Zdaniem Federacji – mieszkańcy wymagający specjalistycznej pomocy medycznej powinni mieć zagwarantowaną możliwość kontynuowania leczenia w szpitalu lub opieka medyczna powinna być w szerszym zakresie zorganizowana w domu pomocy społecznej (zewnętrzne wsparcie lekarskie).
- Wsparcie finansowe samego personelu DPS np. z środków przekazanych wojewodom z rezerwy budżetowej, co z jednej strony pozwoli ograniczyć ich pracę w wielu podmiotach, z drugiej stanowić będzie formę wynagrodzenia za dodatkową pracę w warunkach zagrożenia. Na marginesie zauważamy, że dodatkowe środki powinny być przekazane także dla tych domów, w których nie tylko umieszczone są osoby na tzw. starych zasadach. Niestety 20 mln, które resort przekazuje z rezerwy budżetowej ma trafić tylko do częci tych DPS.
Jednocześnie ponownie zwracamy uwagę, że do jednostek organizacyjnych pomocy społecznej nie docierają ze strony wojewodów oczekiwane środki ochrony osobistej. Są one niezbędne by w ogóle wypełniać zadania.