Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie widzi możliwości zwiększenia kryterium dochodowego, które umożliwiłoby osobom odosobnionym uzyskanie pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ). Ministerstwo nie zamierza również nowelizować art. 48b ustawy o pomocy społecznej, co pozwoliłoby z kolei gminom zapewnić inne niezbędne produkty osobom kwarantannowanym bez konieczności wydawania decyzji administracyjnych w związku z występującą sytuacją kryzysową na skalę masową. W zamian, zgodnie z naszymi postulatami - wydano instrukcje dotyczące postępowania w stanie epidemii i w sytuacji prowadzenia procedury przeciwdziałania przemocy "Niebieskie Karty" oraz trudności opiekuńczo-wychowawczych.
Przypominamy - zgodnie z napływającymi do nas sygnałami, że część osób w kwarantannie nie może skorzystać z pomocy żywnościowej wydawanej w ramach POPŻ, ponieważ przekraczają określone kryterium dochodowe - zwróciliśmy się do MRPiPS, by przynajmniej czasowo zmienić ww. warunki uprawniające do uzyskania wspracia. Jednocześnie osoby podanne kwarantannie zgłasza ją również inne potrzeby np. w zakresie dostępu do produktów higienicznych, które obecnie nie mogą być zrealizowane bez przeprowadzenia pełnego postępowania administracyjnego. Wpływa to niekorzystnie na czas, dostęp do pomocy i jej koordynację (dostarczanie). Ułatwieniem w tej sytuacji byłaby zmiana jednego artykułu w ustawie o pomocy społecznej, pozwalająca udzielić pomocy rzeczowej z uwagi na sytuację kryzysową o charakterze masowym. Na powyższe zmiany nie zgadza się resort rodziny tłumacząć kwestię POPŻ ramowymi uzgodnieniami z Komisją Europejską w zakresie kwalifikowalności wydatków. Sama Komisja (KE) już pracuje nad zmianami w zakresie Europejskiego Funduszu Pomocy Osobom Najbardziej Potrzebującym (FEAD), z którego finansowany jest POPŻ.
Resort rodziny przychylił się natomiast do propozycji, by wydać szczegółowe instrukcje postępowania w stosunku do rodzin objętych procedurą "Niebieskie Karty", pomocą w zakresie przejawianych trudności opiekuńczo-wychowawczych w rodzinie, a także tam gdzie świadczone są usługi opiekuńcze. Zalecenia trafiły już do jednostek pomocy społecznej za pośrednictwem wojewodów i zakładają, że priortetem jest udzielanie pomocy z ograniczeniem do minimum bezpośredniego kontaktu.