Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, po raz trzeci publikujemy dane ponad 100 gmin, powiatów i miejscowości z najniższymi wynagrodzeniami pracowników socjalnych w Polsce. Tym razem dane obejmują rok 2021 i dotyczą także jednostek powiatu. Dane zostały zebrane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Warto odnotować, że dzięki naszej akcji lista miejscowości, które znalazły się w zestawieniu po raz trzeci, znacznie się skróciła.
Lista została stworzona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w oparciu o dane pozyskane bezpośrednio od pracodawców i według stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. Federacja upublicznia jedynie ww. dane. Lista zawiera nazwy ponad 100 miejscowości, w których średni poziom wynagradzania pracowników socjalnych jest najniższy w Polsce. Postanowiliśmy, że lista będzie dostępna "na stałe" na naszej stronie m.in. po to by pracownicy pomocy społecznej mogli dokonywać świadomego wyboru podejmując zatrudnienie u danego pracodawcy. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2021 r. i dotyczyło osób zatrudnionych w OPS, MOPR lub PCPR na jednym z poniższych stanowisk:
- głównego specjalisty pracy socjalnej,
- starszego specjalisty pracy socjalnej - koordynatora,
- starszego specjalisty pracy socjalnej,
- specjalisty pracy socjalnej,
- starszego pracownika socjalnego,
- pracownika socjalnego.
Zgromadzone dane dotyczyły wyłącznie wynagrodzeń zasadniczych należnych za czerwiec 2021 r. pracowników socjalnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w jednostkach typu OPS, MOPR i PCPR według stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. Zgodnie z objaśnieniami do sprawozdania, nie należało wykazywać pracowników socjalnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę:
- którzy wg stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. przebywali na długotrwałych zwolnieniach lekarskich,
- którzy wg stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. przebywali na urlopach: bezpłatnym, macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym,
- których płaca zasadnicza w całości była finansowana z innych źródeł (np. z projektów unijnych, z urzędu pracy).
LISTA [WYKAZ za 2021 r.]
LISTA [MAPA]
Kolor czerwony - gminy, które są na "czarnej liście" w 2018, 2019 i 2021 roku
Kolor niebieski - gminy, które są na czarnej liście tylko w 2022 roku
Kolor filoetowy - powiaty, które są na czarnej liście tylko w 2022 roku