MRPiPS uwzględniło 2 ze zgłoszonych 4 uwag Federacji w sprawie rozporządzenia dotyczącego stażu adaptacyjnego i egzaminu w procesie uznania kwalifikacji zawodowych w zawodzie pracownika socjalnego.
To z pewnością nie jest sprawa kluczowa dla funkcjonowania pomocy społecznej w Polsce, ale warto zauważyć, iż udało się korzystnie poprawić w istotnych punktach rozporządzenie regulujące sytuację osób starających się o uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą.
Dzięki opinii Federacji, kandydaci nie będą zmuszeni do ponoszenia kosztów i przystępowania do części praktycznej egzaminu, gdy nie uda im się zaliczyć jego części testowej. Ponadto doprecyzowana została kwestia przyjmowania na staż, który będzie mógł odbywać się zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy bezpłatnej.
Pomimo, iż resort rodziny nie przychylił się do wniosku Federacji o zapisanie w rozporządzeniu konieczności przedstawiania przez podmiot egzaminujący zakresu zagadnień obowiązujących podczas egzaminu (różnice w nauczaniu w poszczególnych państwach na to nie pozwalają), udało się też uzyskać zapewnienie, iż osoby przystępujące do testu zostaną poinformowane o obszarach tematycznych wynikających z różnic w przygotowaniu do zawodu.
Z kolei kwestia ustalenia maksymalnej stawki opłaty za egzamin, wykracza według resortu poza nadaną delegację ustawową.
Przeczytaj odpowiedź MRPiPS