Nasz Podkarpacki Związek Zawodowy Pracowników Pomocy Społecznej postanowił w tym wyjątkowym dniu opisać i ukazać piękno kobiet w pomocy społecznej. Życzymy drogie koleżanki by uśmiech z tych zdjęć towarzyszył Wam każdego dnia i by było jak najwięcej okazji do właśnie takiej radości 

 Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania opisu na fb naszej organizacji związkowej z Podkarpacia:

Wykształcone – niekiedy z więcej niż jednym kierunkiem studiów, przebojowe, empatyczne, dzielne i piękne.

Kobiety pracujące w pomocy społecznej.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2023 r. najsilniej sfeminizowanymi sektorami polskiej gospodarki była opieka zdrowotna i pomoc społeczna. W pomocy społecznej około 82,2% wszystkich pracowników stanowią kobiety.

Czym zatem zajmuje się kobieta w pomocy społecznej?

Według statystycznego Kowalskiego głównie piciem kawy i dawaniem pieniędzy pijakom. Stereotyp ten trwa od lat i pomimo różnych kampanii społecznych ma się całkiem dobrze. Nie pomagają skecze, filmiki w internecie o np. Pani Halince czy Grażynce – Urzędniczce, która cały dzień przekłada segregator z szafy na biurko i z zapałem oddaje się plotkowaniu o koleżankach z działu obok.

Bo wyżej wspomniany Kowalski wszystkich urzędników wrzuca do „jednego worka” i nie ma pojęcia, że kobiety w pomocy społecznej w ogóle urzędnikami, w rozumieniu ustawowym, nie są. Co więcej, tylko część z nich pracuje przy tzw. biurku, pozostałe połowę swojego czasu pracy spędzają w terenie a część pracuje wyłącznie w terenie.

Kobiety w pomocy społecznej pracują z drugim człowiekiem i bądźmy szczerzy…nie jest to praca ani łatwa ani przyjemna. Zajmują się one między innymi problemami opiekuńczo – wychowawczymi, pomocą osobom uzależnionym, osobami ubogimi, uchodźcami z Ukrainy, rodzinami dotkniętymi przemocą w rodzinie, rodzinami zastępczymi, osobami starszymi, chorymi, w tym chorymi psychicznie, niepełnosprawnymi, samotnymi. Pracują z osobami w szeroko rozumianym kryzysie.

Wymaga się od nich by były wszechstronnie wykształcone. Muszą znać podstawy psychologii, psychiatrii, prawa, ekonomii. Niekiedy w swojej pracy pełnią wiele ról – są coachem, doradcą, brokerem, pośrednikiem, mediatorem, negocjatorem bądź inicjatorem aktywności lokalnej. Obowiązuje je znajomość wielu, wciąż zmieniających się, przepisów prawa.

A czasem są po prostu od tego by wysłuchać, pocieszyć i wesprzeć tych, których nikt inny nie słucha, nie pociesza, nie wspiera…

Podczas pandemii nikt im nie klaskał z balkonu a jako jedne z nielicznych zawodów trwały przy swoich podopiecznych. W czasie kryzysów uchodźczych nie dostały medali i uścisków ręki od rządzących a pierwsze jechały pod granicę, organizowały pomoc.

Są kobietami. Słabszymi fizycznie, czasem przerażonymi. Ustawodawca nie wyposażył je w żadne środki obrony. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2019 roku „W swojej pracy, zarówno w biurze jak i w terenie, pracownicy pomocy społecznej byli narażeni na kontakt z agresją fizyczną (prawie 50% ankietowanych), werbalną (86%). W biurze 37% nie czuło się bezpiecznie, a aż 66% w terenie. Prawie jedna piąta (19%) zaraziła się podczas pracy różnymi chorobami.”

W 2014 roku w Makowie mężczyzna wtargnął do Ośrodka Pomocy Społecznej oblał benzyną i podpalił ich dwie koleżanki. Obie nie żyją.

A po całym dniu w pracy, gdzie kobiety w pomocy społecznej zajmują się problemami innych, wracają do swoich bliskich, do swoich rodzin i do swoich problemów. I zastanawiają się przed zaśnięciem jak móc dalej robić, to co się kocha i w czym jest się najlepszą i jednocześnie utrzymać rodzinę z najniższej krajowej….

Żródło: 

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl