Jak ustaliśmy - Rozporządzenie Rady Ministrów, w zakresie w jakim pozwala zlecić realizację zadania związanego z wypłatą świadczenia z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy m.in. jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej, zostało w tym przedmiocie wydane bez odpowiedniej delegacji ustawowej. Okazuje się w konsekwencji, że takie powierzenie realizacji ww. zadania np. w drodze uchwały rady gminy lub zarządzenia wykracza z kolei poza spektrum działalności OPS lub CUS.      

 

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 22.03.2022 r. dopuszczono możliwość rozpatrywania wniosków o tzw. świadczenie 40 zł, przez jednostki organizacyjne gminy lub gminne osoby prawne. W praktyce – chodziło o powierzenie tego zadania ośrodkom pomocy społecznej lub centrom usług społecznych, o co zabiegał m.in. Związek Miast Polskich, a co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem i oburzeniem środowisk pracowników pomocy społecznej. Rozporządzenie jednak wydano. Teraz jednak okazuje się, że powołany akt wykonawczy do ustawy z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (specustawa), wydany został w ww. zakresie bez tzw. delegacji ustawowej, a więc bez odpowiedniej regulacji ustawowej. Specustawa nie zawiera bowiem takiej normy ustawowej, co czyni rozporządzenie w tym przedmiocie obarczone wadą prawną.

Teoretycznie więc gminy, na podstawie normy ogólnej wynikającej np. z ustawy o samorządzie gminnym, mogłyby przewidzieć realizację nowych obowiązków na konkretną jednostkę organizacyjną, w tym OPS lub CUS. Część gmin, nie czekając na zmianę rozporządzenia, tak zresztą postąpiło. Większość jednak czekała i wywierała presję na zmianę Rozporządzenia Rady Ministrów w tym zakresie, zdając sobie sprawę, że przerzucenie tego zadania na gminne jednostki pomocy społecznej nie będzie mieściło się w zadaniach pomocy społecznej i powinnościach OPS-ów lub CUS określonych m.in. w art. 2 ust. 1 i art. 110 ustawy o pomocy społecznej. Nowe zadanie, nie związane jest bowiem z umożliwieniem osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Wykracza zatem ewidentnie poza podstawowe spektrum działalności tych ośrodków.

Federacja dysponując stosowną opinią prawną w tym zakresie jest gotowa udostępnić ją pracownikom pomocy społecznej, którzy podejmują działania, by nie realizować ww. zadania. W tym celu należy do nas napisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wskazując swoje imię i nazwisko, jednostkę oraz pełnioną funkcję oraz krótkie uzasadnienie dla pozyskania opinii.       

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl