Pilne Sąd Najwyższy w głośnej sprawie pracownic Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy, które zostały zwolnione za uczestnictwo w akcji strajkowej - w bezprecedensowym i ostatecznym wyroku zdecydował o przywróceniu do pracy: Pani Doroty Zaręby (pracowniczki socjalnej) oraz Pani Anny Kawalec (asystentki rodziny), nakazując jednocześnie wypłatę wielotysięcznego odszkodowania z kasy miejscowego GOPS za cały okres kilkuletniego zwolnienia. Wyrok będzie miał też wprost fundamentalne znaczenie dla potwierdzenia prawa do strajku innych pracowników pomocy społecznej w Polsce.

Wieloletnia batalia samych zainteresowanych, ich przyjaciół i rodzin oraz Federacji, której są członkiniami, a także reprezentujących je mecenasów na róznych etapach postępowania - właśnie znalazła swój szczęśliwy i ostateczny koniec. Wyrok Sądu Najwyższego kończy czas ponurej rzeczywistości, w której pracownice, które wystąpiły o podwyżki, a następnie zgodnie z procedurą sporu zbiorowego rozpoczęły akcję strajkową - zostały bezpardonowo potraktowane przez nowego kierownika GOPS Halinę Janiszek - Stajniak, która sama została wcześniej zwolniona z radomskiego MOPS. Dramatycznej sytuacji związanej ze strajkiem pracowników, w sposób oczekiwany nie zakończył wójt Wierzbicy - Zdzisław Dulias, który jeszcze przed akcją strajkową zwolnił wieloletnią kierowniczkę GOPS w Wierzbicy - Panią Ilonę Czarnecką, która to wsparła swoich pracowników w wysuwanych postulatach. Także w trakcie wszczętego przez Federację sporu zbiorowego, mającego przywrócić elementarne prawa i wolności związkowe - strona pracodawcy oraz samorządu pozostawała nieugięta twierdząc m.in., że prawo do strajku pracownikom pomocy społecznej nie przysługuje.

Batalia sądowa zakończona pełnym sukcesem!

Sprawa zwolnionych pracowników trafiła do Sądu Rejonowego, a następnie Sądu Okręgowego w Radomiu, których wydane rozstrzygnięcia okazały się ostatecznie, całkowicie błędne. Skargę kasacjną do SN przygotował i poprowadził współpracujący z Federacją mecenas. W międzyczasie to sam wójt został ukarany przez sąd za zwolnienie byłej kierowniczki GOPS Ilony Czarneckiej w postępowaniu wytoczonym przez Państwową Inspekcję Pracy. Jej sprawa o przywrócenie do pracy nadal (4 rok) toczy się przed sądem pierwszej instancji, także w Radomiu.

Przez okres niemal 4 lat w sprawie zwolnionych pracowników głos zabierały lokalne media, związki zawodowe, jedna z partii politycznych, część radnych, a także prowadzona była solidarnościowa akcja protestacyjna m.in. wysyłano listy do miejscowego włodarza. 

Wyrok, który zmieni rzeczywistość

Orzeczenie Sądu Najwyższego zapewne, choć czekamy jeszcze na uzasadnienie wyroku - potwierdzi wprost prawo do strajku naszej grupy zawodowej, a także znaczenie ochrony związkowej, wyborów społecznego inspektora pracy, a także prawa zrzeszania się w organizacjach związkowych samych kierowników. Niemniej na dzień dzisiejszy wyrok przywraca elementarną przyzwoitość i sprawiedliwość. To triumf dobra i znaczenia godności w starciu "Dawida z goliatem". Gratulacje !!!

        Na zdjęciu strajkujące (od lewej): Natalia Raźna, Dorota Zaręba, Anna Kawalec, Milena Rozwadowska

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl