Federacja podjęła działania związane z postulatem zrównania warunków wynagradzania pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (OPS, DPS, PCPR) w stosunku do pracowników zatrudnionych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego (JST). W tym celu wnosimy o zmianę rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych, tak by ujednolicić kwoty oraz kategorie (tabele) zaszeregowania obu ww. grup pracowników.

W pismach adresowanych do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zwracamy m.in. uwagę, że obecnie funkcjonujący podział w ww. rozporządzeniu jest dyskryminujący w stosunku do pracowników samorządowych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. W ocenie naszej organizacji, obowiązująca regulacja stoi też w oczywistej sprzeczności z wyrażoną w art.18(3c)§1 Kodeksu pracy (k.p.) tj. zasadą jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Pomimo więc, że ww. tabele zaszeregowania określają jedynie minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego, to od wielu lat są przyczynkiem do dyskryminującego różnicowania przez jednostki samorządu terytorialnego, faktycznego poziomu uposażeń pracowników samorządowych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w stosunku do pracowników samorządowych urzędów.

W kolejnym piśmie do resortu prostujemy również najczęściej pojawiające się stereotypy, które powielane, w sposób nieuzasadniony doprowadziły do dyskryminującego i systemowego zróżnicowania wynagrodzeń ww. pracowników. Wyjaśniamy również, jaką rolę, uprawnienia i obowiązki, a także wymogi posiadają i muszą spełnić pracownicy JOPS w porównaniu z pracownikami urzędów.  

Ministerstwo zapewnia, że włączy powyższą kwestię w prace dotyczące zmian w rozporządzeniu o wynagradzaniu pracowników samorządowych. O postępach prac będziemy informowali. 

Przeczytaj pismo (postulat) Federacji do Ministerstwa

Przeczytaj odpowiedź Ministerstwa

Przeczytaj pismo wyjaśniające Federacji do MRiPS

Przeczytaj pismo MRiPS z 27.01.2022 r.    

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Federacja na Twitterze

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

            

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl