W dniu 07.01.2016 r., na który to dzień zapowiedziano kluczowe rozmowy dla rozwiązania sporów zbiorowych w GOPS w Wierzbicy, tuż przed ich rozpoczęciem wręczono stronie związkowej zawiadomienia o zamiarze rozwiązania umów o pracę z częścią strajkujących i w trybie dyscyplinarnym.

W zagrożeniu rozwiązania umów o pracę, pracodawca chciał negocjować m.in. podwyżki dla strajkujących, których - jak zapowiedział - zamierza zwolnić ! Wcześniej tj. w trakcie nadzwyczajnej sesji rady gminy poświęconej strajkowi w Wierzbicy, mogliśmy być świadkami rozmów prowadzonych w atmosferze równie sprzyjającej dialogowi.

Na sesję rady gminy, "spontanicznie" pojawiły się osoby korzystające z pomocy GOPS, oczywiście te które już w przeszłości składały skargi na jego działalność, widzieliśmy również pytania czytane z kartki, na które "spontanicznie" odpowiadał kierownik GOPS, a także rozbawienie "słynnej" sekretarz gminy, gdy przedstawiciel Federacji mówił o zagrożeniu zaostrzenia strajku (obejrzyj poniżej).

W tym swoistym "teatrze", który postanowiono zafundować strajkującym pracownikom po 9 dniach strajku - nie miały się szansy przebić zarówno argumenty dotyczące gotowości zawarcia kompromisu przez strajkujące, argumenty prawne dot. legalności strajku, wyboru społecznej inspekcji pracy, a także ram prawnych dla udzielanej pomocy. 

Po wczorajszym dniu nie ulega więc wątpliwości, co pracodawca potwierdził, że rozwiązanie umów o pracę ze strajkującymi wydaje się tylko kwestią czasu. Kierownik GOPS w Wierzbicy, która wcześniej w równej "sławie" piastowała swoją funkcję w MOPS w Radomiu - nie widzi wiec potrzeby czekać na orzeczenie prokuratury lub sądu w sprawie legalności strajku. Można tylko domniemać, iż Pani Halina Janiszek, mająca bogate doświadczenie w kierowaniu jednostką pomocy społecznej i taką też wiedzę prawną, domyśla się rozstrzygnięcia w tym przedmiocie działając z takim pośpiechem.

W tych okolicznościach - organizacja związkowa z Wierzbicy - kontynuując akcję strajkową, podjęła kolejne działania, mające przywrócić przestrzeganie prawa i zasad społeczeństwa obywatelskiego w Wierzbicy. O sytuacji będziemy informować na bieżąco.    

O strajku posłuchasz też w serwisie Radia dla Ciebie

 

Reakcja sekretarz gminy Wierzbica na zapowiedź możliwości zaostrzenia strajku

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl