Wojewoda mazowiecki - Pan Konstanty Radzwiłł zwrócił się do Federacji o przekazanie naszym członkom prośby o zgłaszanie gotowości do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii SARS-CoV-2. Federacja wskazuje wojewodzie, że obecne warunki panujące w domach pomocy społecznej, a związane z brakiem podstawowych instrumentów bezpieczeństwa - wykluczają rekomendowanie przez naszą organizację podejmowania się dodatkowych lub zastępczych prac. Federacja publikując apel – pozostawia jednak naszym członkom i sympatykom ocenę oraz decyzję w tym zakresie. Sami jednak, w związku z wydawanymi przez urząd skierowaniami do pracy - pytamy wojewodę o skalę angażowania policji w doręczanie decyzji oraz o koszty związane z zatrudnianiem pracowników z zewnątrz.
Federacja prowadzi polemikę z wojewodą mazowieckim niemal od początku trwania epidemii o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ
Po tym, jak Konstanty Radziwiłł z żalem i rozczarowaniem przyjął stanowisko Federacji stanowiące wezwanie do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie pandemii - wojewoda, chcąc zapewnić ciągłość opieki w DPS-ach, zaczął również wydawać skierowania do pracy w tych domach dla osób z zewnątrz. Media szeroko informowały, że Wojewoda nie wypłenia przy tym obowiązku weryfikacji sytuacji osób kierowanych, co prowadzi do wydawania decyzji obarczonych wadą prawną. Część z osób kierowanych jest bowiem ustawowo zwolniona z obowiązku świadczenia takiej przymusowej pracy. Federacja, "biorąc pod lupę" skierowania - pyta teraz Wojewodę o skalę powołań do pracy i liczbę odmów, a także docieka - dlaczego i na jaką skalę decyzję doręczane są przez funkcjonariuszy Policji oraz Wojsko? Postulując od dawna, by obecnym pracownikom DPS-ów rekompensować trud pracy oraz rezygnację z zatrudnienia w wielu podmiotach, zamiast najmować nowe osoby - pytamy jakie koszty poniósł dotychczas budżet w związku z koniecznośćią zapłaty wynagrodzenia oraz kosztów zakwaterowania, żywienia i dojazdu pracowników kierowanych z zewnątrz w trybie zobowiązania.
Zapytanie Federacji dostępne jest TUTAJ
Tymczasem Wojewoda sam składa do Federacji prośbę o zgłaszanie gotowości do pracy naszych członków. W obszernej odpowiedzi PFZPSiPS wskazuje m.in., że pracownicy pomocy społecznej od początku wystąpienia pandemii aktywnie uczestniczą w działaniach nakierowanych na przeciwdziałanie skutkom ww. sytuacji kryzysowej i będą na pierwszej linii niwelowania konsekwencji pandemii także po jej ustąpieniu. Następnie przypominamy o warunkach, jakie powinny być zapewnione, by odpowiedzialnie móć wymagać od pracowników angażowania się doatkową pracę przy COVID-19. PFZPSiPS przedstawia w tym zakresie, już złożone postulaty, które oczekują na realizację. Na zakończenie nasza organizacja pisze: "Od spełnienia ww. warunków bezpieczeństwa uzależniamy odpowiedzialne rekomendowanie pracownikom pomocy społecznej dobrowolnego angażowania się we wspomagające zadania np. w dodatkową lub zastępczą pracę w domach pomocy społecznej. Podjęcie pracy w szczytnym celu, ale bez gwarancji podstawowych i niezbędnych środków obniżających poziom ryzyka - uznajemy obecnie za wyraz heroizmu i poświęcenia, do którego nikt nie może być przymuszany lub nakłaniany. Tym samym, publikując na naszych stronach Pana apel – pozostawiamy naszym członkom i sympatykom ocenę oraz decyzję w tym zakresie. Nasza organizacja nie będzie więc zbierała list osób chętnych do pracy w DPS-ach, ale wskazuje, że podjęcie się tych dodatkowych zadań z pewnością byłoby wyrazem solidarności zawodowej z pracownikami domów pomocy społecznej."