Trwa Ogólnopolski Protest Pracowników Pomocy Społecznej. W dniach 19-23.11 br. odbędzie się Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej, a już dziś informacje jakie działania protestacyjne będą towarzyszyły wydarzeniu.
Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej, która stała się ogromnym sukcesem i mobilizacją Naszego środowiska zawodowego - już za nami. W sprawie traktowania Nas przez resort powiedzieliśmy "A", więc wobec dalszej ignorancji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyszedł czas powiedzieć "B", a dokładnie "C" jak Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej.
Już dziś wzywamy Was by konsekwentnie, solidarnie i wspólnie zamanifestować nasz dalszy sprzeciw wobec lekceważenia postulatów oraz ignorowania Naszej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, tak jak sobie obiecaliśmy podczas październikowej Pikiety.
Apelujemy do Was by w dniach 19-23.11 br., a więc także w Dniu Pracownika Socjalnego (21.11) w następujący sposób wesprzeć działania protestacyjne:
1. Akcja „Widocznie mamy dość!” Zachęcamy Was by w całym Tygodniu przypiąć i nosić w pracy emblemat będący wyrazem wsparcia dla trwającego Protestu, a dodatkowo w Dniu Pracownika Socjalnego ubrać się „na czarno”. W ten symboliczny sposób chcemy pokazać, że w każdym miejscu w Polsce jesteśmy zdeterminowani i będziemy kontynuować do skutku działania na rzecz poprawy naszych warunków płacy oraz pracy.
Już dziś, dzięki dofinansowaniu ze strony naszych organizacji protestacyjnych: Federacji, Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych oraz KZ Solidarność MOPS w Sopocie, mamy dla Was kilka tysięcy darmowych przypinek, takich samym jak na widocznym zdjęciu wprowadzającym. Chcemy jednak mieć pewność, że będą one użyte w celach trwającego Protestu i dotrą do Was w sposób płynny. Jeśli więc jesteście zainteresowani ich otrzymaniem, prosimy wysłać do nas (Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, ul. Jana Cybisa 7, 02-784 Warszawa) listem zwykłym kopertę, w której znajdzie się odpowiedniej wielkości druga zaadresowana już koperta zwrotna z umieszczonym na niej znaczkiem o wartości odpowiadającej ciężarowi przesyłki (1 przypinka waży 10g, kalkulator opłaty przesyłek dostępny jest TUTAJ) oraz wewnątrz znajdzie się także informacja pisemna: kto z imienia i nazwiska jest koordynatorem akcji lokalnej, jaka jest pełna nazwa jednostki w której będzie prowadzona akcja, jakie są dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za przekazanie przypinek oraz ile sztuk przypinek jest potrzebnych? Oczywiście możecie również przypinki wykonać, zorganizować lub zamówić samodzielnie bądź z pomocą działającej w Waszym miejscu pracy – organizacji związkowej. Ważne by podobnie jak inne służby w sposób widoczny dla otoczenia zamanifestować udział w Proteście.
Aktualizacja Jesteście wspaniali! Kilka tysięcy zamówionych przez nas przypinek w akcji "Widocznie mamy dość", którą przeprowadzimy podczas Czarnego Tygodnia w Pomocy Społecznej (19-23.11) rozdaliśmy w zaledwie 2 dni.
Prosimy byście nie wysyłali już do nas kopert zwrotnych i próśb o znaczki. Osoby, które wysłały do dzisiaj prośby o przypinki otrzymają je (prosimy się nie niepokoić), przy czym z uwagi na skalę zainteresowania wysyłamy nie więcej niż 50 sztuk znaczków na jednostkę pomocy. Prosimy o Waszą wyrozumiałość.
Wszyscy, którzy pomiędzy 19-23.11 chcą uczestniczyć w naszej akcji protestacyjnej proszeni są o przygotowanie znaczków we własnym zakresie. Można to zrobić osobiście (wzór jest na zdjęciach i jest prosty), można zastępczo przygotować znaczek w formie wydrukowanej naklejki lub zamówić w jednej z licznych firm internetowych (koszt przypinki wraz z wysyłką nie powinien przekroczyć 1,50 zł za sztukę) i spokojnie zrealizują zamówienie w ciągu 2 dni. Obraz poglądowy przypinki
Mamy nadzieję, że wszyscy solidarnie pokażemy jak bardzo mamy dość już od 19.11. 2018 r. Liczymy na Was i zdjęcia z Waszych lokalnych akcji protestacyjnych
2. Akcja „Postulat za bierność”. Analogicznie jak w mechanizmie świadczeń rodzinnych „złotówka za złotówkę”, chcemy by po przekroczeniu kryterium, w tym przypadku kryterium dialogu, którym jest łamanie kolejnej granicy w ignorowaniu naszych dotychczasowych żądań – konsekwencją przyjętej przez Ministerstwo postawy wyczekującej – było stałe zwiększanie przez Nas (Protestujących) postulatów wobec resortu. Dotychczas do załatwienia było ich zaledwie 6, ale skoro MRPiPS zdaje się uważać, że może zwlekać z podjęciem konkretnych rozmów oraz realizacją żądań, OKP począwszy od 19.11 będzie systematycznie dokładać kolejne postulaty do negocjacji. W ten sposób chcemy wyraźnie pokazać rządzącym, że ich bierność i lekceważenie będzie bezpośrednio przekładać się na wzrost uzasadnionych oczekiwań pracowniczych.
Prosimy Was zatem by zgłaszać do nas drogą mailową na adres:
3. Akcja „Bojkot Dnia Pracownika Socjalnego”. Mamy dość pięknych słów wypowiadanych z ust osób, które w ciągu roku nas albo obrażają, albo lekceważą i pomimo możliwości nie robią wiele by zmienić Nasz los. 21.11 jak gdyby nic te same osoby urządzają na szczeblu rządowym oraz wojewódzkim uroczystości z okazji Naszego święta. Co roku informujemy Was również, że na palcach ręki można policzyć nagrodzonych praktyków, a wyróżnienia decydentów trafiają głównie do naszych pracodawców. Z tego powodu apelujemy do Was by w imię zawodowej solidarności nie być „tłem” tych wydarzeń i zbojkotować je na szczeblu ministerialnym oraz wojewódzkim. Jasne, znajdą się lojalni i wybrani, którzy i tak przyjdą na „rządowy bal”, ale ważne by wśród nich nie było Ciebie, jeśli tylko popierasz wspólny protest.
Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej, ale nie sam Protest zakończymy wspólnym spotkaniem podczas II Forum Pracowników Socjalnych w Gdańsku, gdzie będzie można podyskutować i podzielić się swoimi uwagami z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego.
Jeśli masz pytania dotyczące Czarnego Tygodnia w Pomocy Społecznej kontaktuj się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz drogą mailową (