Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Pracownia Socjologii Zdrowia Psychicznego i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii UJ, Behaviour in Crisis Lab UJ, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Sekcja Pracy Socjalnej Koła Naukowego Socjologii UJ – zapraszają w dniach 18-20 marca 2025 roku na spotkania dyskusyjne pod ogólnym tytułem "Pomoc społeczna i praca socjalna w czasach kryzysu. Filozofia i pragmatyka reinstytucjonalizacji." Wydarzenie odbędzie się w ramach Światowego Dnia Pracy Socjalnej, który obchodzimy w ramach Tygodnia Pracy Socjalnej.
Spośród wielu okoliczności, które stały się przyczyną ich organizacji wskazuję przede wszystkim na 55-lecie Instytutu Socjologii UJ, w którym od 1988 roku prowadzone są studia wyższe oraz badania w zakresie pracy socjalnej. Drugą – niebywale znaczącą przyczyną – jest 100-lecie kształcenia do pracy socjalnej w Polsce zainicjowane w warszawskim Studium Pracy Społeczno-Oświatowej przy Wolnej Wszechnicy Polskiej w 1925 roku, jak również w krakowskiej Szkole Pracy Społecznej im. Adriana Baranieckiego. I wreszcie trzecią przesłanką motywującą do przygotowania przestrzeni dla debaty jest przypadający 18 marca Światowy Dzień Pracy Socjalnej, który obchodzimy w ramach X Tygodnia Pracy Socjalnej pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Wspominam o tych jednoznacznie ważnych okolicznościach, aby rozmawiając o pracy socjalnej w czasach kryzysu pamiętać o jej tradycji, a tym samym wzmacniać międzypokoleniową solidarność, która powinna być źródłem siły dla jej adeptów, jak również dla instytucji szeroko rozumianej pomocy społecznej.
Organizatorami krakowskich wydarzeń Pomoc społeczna i praca socjalna w czasach kryzysu są Pracownia Socjologii Zdrowia Psychicznego i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii UJ, Behaviour in Crisis Lab UJ, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Sekcja Pracy Socjalnej Koła Naukowego Socjologii UJ.
Uprzejmą zgodę na współpracę wyraził Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej oraz Sekcja Pracy Socjalnej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Krakowska inicjatywa wpisuje się w szerszy międzynarodowy kontekst dzięki współdziałaniu z International Federation of Social Workers oraz European Association of Schools of Social Work SIG – Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work. Przy wydarzeniu współpracujemy również z Wolters Kluwer Polska.
W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w krakowskie spotkania dyskusyjne serdecznie zapraszam!
Hubert Kaszyński (UJ)
Spotkanie pierwsze. Konferencja
18 marca 2025 r., godz. 10.00 - 15.30
Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3-4
Konferencja Pomoc społeczna i praca socjalna w czasach kryzysu. Filozofia i pragmatyka reinstytucjonalizacji jest zaproszeniem do dyskusji nad reinstytucjonalizacją pomocy społecznej i pracy socjalnej. Jej celem jest krytyczna ocena podstawowych własności polskiej pomocy społecznej i pracy socjalnej, ale również wstępne formułowanie rekomendacji dla wzmacniania odporności organizacji pomocowych w społeczeństwie kryzysu. W trakcie wymiany poglądów organizatorzy nie będą unikać konfrontacji z systemowymi problemami pomocy społecznej, a poszukując rozwiązań uwzględnią wieloletnią (nie doraźną) perspektywę rozwoju instytucji, troszcząc się tym samym o dobro wspólne osób oraz środowisk podatnych na społeczne zranienie.
RAMOWY PLAN
10.00 - 11.00 Perspektywy wprowadzające
Marta Smagacz-Poziemska (Dyrektorka IS UJ), Wioletta Wilimska (Dyrektor ROPS w Krakowie), Hubert Kaszyński (UJ)
11.00 - 12.00 Wykłady
Reinstytucjonalizacja pomocy społecznej. Perspektywa socjologiczna
Monika Oliwa-Ciesielska (UAM)
Gospodarstwa opiekuńcze jako przykład filozofii reinstytucjonalizacji w działaniu
Piotr Nowak (UJ)
Aksjologia pomocy społecznej (wprowadzenie do dyskusji)
Hubert Kaszyński (UJ)
12.30 - 13.30 Dyskusja
Krzysztof Frysztacki (UJ), Małgorzata Kossowska (UJ), Witold Kramarz (MOPS), Paweł Maczyński (PFZPSiPS)
14.30 - 15.30 Dyskusja audytorium
NA WYDARZENIE OBOWIĄZUJE REJESTRACJA: chęć udziału prosimy zgłaszać poprzez FORMULARZ
Zgłoszenia do 4 marca 2025 r.
Spotkanie drugie. Dyskusja panelowa
19 marca 2025 r., godz. 18.00 - 19.30
Streaming na //www.youtube.com/@livecwd/featured">kanale Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ na Youtube
Punktem skupienia dyskusji panelowej Reinstytucjonalizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej. Wymogi funkcjonalne, będzie określenie wymogów funkcjonalnych współczesnej pomocy społecznej i pracy socjalnej, dla której podstawą jest założenie o potrzebie ich reinstytucjonalizacji. Reinstytucjonalizacja stanowi odpowiedź na formujące się „społeczeństwo kryzysu” i potrzebę „silnych” organizacji pomocowych; oznacza to między innymi ich zdolność do restrukturyzacji (rezyliencję), otwartość na współpracę (kooperatywność) oraz posiadanie wsparcia ze strony władz w formowaniu i realizowaniu polityki gotowości (protekcjonizm).
RAMOWY PLAN
W dyskusji udział wezmą:
Marcin Boryczko (UG), Paweł Maczyński (PFZPSiPS), Monika Oliwa-Ciesielska (UAM), Katarzyna Ornacka (UJ) oraz Hubert Kaszyński (UJ)
Refleksje podsumowujące przedstawi:
Jerzy Szmagalski (APS)
Spotkanie trzecie. Dyskusja nad badaniem
20 marca 2025 r., godz. 16.00 - 18.00
miejsce: Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15, Sala im. Bobrzyńskiego
Badania związane z definiowaniem pracy socjalnej są kluczowe dla rozumienia i uprawomocniania aktywności zawodowej jej adeptów. Czy w Polsce – zgodnie z międzynarodowymi standardami – praca socjalna stanie się dyscypliną promującą zmiany, rozwój społeczny, spójność społeczną oraz upodmiotowienie i wyzwolenie ludzi, czy też pozostanie praktyką wywiedzioną z podejścia funkcjonalnego dbającą o tworzenie warunków społecznych umożliwiających pełnienie aprobowanych ról społecznych?
Jakie są na ten temat wyobrażenia pracowników socjalnych reprezentujących różne specjalności, którzy uczestniczyli w badaniach prowadzonych przez Sekcję Pracy Socjalnej KNS UJ Znaczenie pracy socjalnej. Próba (re)definicji? W jakim stopniu korespondują one z planowanymi zmianami w Ustawie o pomocy społecznej? W jaki sposób współczesne konceptualizacje pracy socjalnej możemy wiązać z wyzwaniami społeczeństwa kryzysu?
RAMOWY PLAN
16.00 - 16.45 Prezentacja badania Znaczenie pracy socjalnej. Próba (re)definicji
Urszula Pado (Sekcja Pracy Socjalnej KNS UJ), Kacper Wcisło (Sekcja Pracy Socjalnej KNS UJ)
16.45 - 17.45 Dyskusja audytorium
16.45 - 17.45 Posumowanie
Hubert Kaszyński (UJ), Paweł Maczyński (PFZPSiPS), Katarzyna Ornacka (UJ), Urszula Pado(Sekcja Pracy Socjalnej KNS UJ), Kacper Wcisło (Sekcja Pracy Socjalnej KNS UJ)
NA WYDARZENIE OBOWIĄZUJE REJESTRACJA: chęć udziału prosimy zgłaszać poprzez FORMULARZ
Zgłoszenia do 4 marca 2025 r.