Projekt możliwego zastąpienia Ośrodków Pomocy Społecznej - Centrami Usług Społecznych nabiera tempa. Do końca czerwca br. specjalny Zespół przy Prezydencie RP ma przedstawić konkretne założenia legislacyjne w tym zakresie. Tymczasem środowisko praktyków wskazuje na liczne zagrożenia związane z inicjatywą.

Pośpiech w Pałacu Prezydenckim 

W dniu 4.06 br. przedstawiciele Federacji uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim przez Narodową Radę Rozwoju, a dotyczącym koncepcji CUS. Członkowie Zespołu powołanego przez Prezydenta RP, w skład którego wchodzą m.in. prof. Barbara Kromolicka oraz dr hab. Marek Rymsza przedstawili główne elementy propozycji. Według zwolenników zmiany - kilka gmin będzie mogło powołać w miejsce obecnych Ośrodków Pomocy Społecznej - nowe Centrum Usług Społecznych. Warunkiem koniecznym do takiego połączenia będzie realizowanie przez CUS wszystkich usług z zakresu pomocy społecznej plus dwóch wybranych z pozostałych kategorii (usługi edukacyjne, zdrowotne etc.). Pomysłodawcy milczą na temat możliwych perturbacji związanych z wprowadzeniem w życie projektu tj. m.in. w zakresie ograniczenia dostępności i powszechności usług, kolizji zakładanych zmian strukturalnych z obecnymi obowiązkowymi zadaniami OPS-ów czy też uzyskaniem stabilnego oraz stałego źródła finansowania dla wprowadzenia inicjatywy. Pomimo zgłoszonych uwag przez przedstawicieli naszej organizacji, a także apelu obecnych na miejscu pracowników Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (ROPS) tj. by pomysł wdrożyć po niezbędnym pilotażu - zastępca przewodniczącego Zespołu zakomunikowała, iż z uwagi na kalendarz wyborów samorządowych kluczowe elementy mają być domknięte do końca czerwca br.

Przeczytaj założenia CUS

Ogłoszenia zamiast Dialogu

W podobnym tonie przebiegło spotkanie Przewodniczącego Zespołu z członkami Rady Pomocy Społecznej przy MRPiPS. W trakcie posiedzenia również zgłaszano kolejne propozycje np. by CUS-y oprzeć na innych jednostkach organizacyjnych gminy, pozostawiając Ośrodki Pomocy Społecznej w obecnym kształcie. I także tutaj podobnie jak podczas debaty w pałacu prezydenckim - zamiast czasu na negocjacje założeń, mówiono bardziej o presji czasu, komunikując jednocześnie by wszelkie uwagi w możliwie szybkim terminie przekazać bezpośrednio do Narodowej Rady Rozwoju.

Wspólny głos praktyków

Zgodnie z sugestią - wspólny głos w sprawie zabrała Federacja, Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny. W apelu adresowanym do Prezydenta RP organizacje domagają się przerwania pośpiesznego procedowania zmian i podjęcia rzeczywistego dialogu z reprezentantami praktyków zajmujących się pomocą społeczną. Dokument wskazuje również na szereg niebezpieczeństw związanych z wprowadzeniem koncepcji w proponowanym kształcie. Jednocześnie sygnatariusze listu podkreślają, iż słuszna i potrzebna inicjatywa wzmocnienia usług społecznych w Polsce może zostać zaprzepaszczona w wyniku nieprzemyślanych i gwałtownie wdrażanych zmian.

Przeczytaj apel i opinię do Prezydenta RP

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl