Fasadowe CUS-y? czyli raport Federacji

Z pewnym opóźnieniem publikujemy raport pt. „Centra Usług Społecznych (zmiana systemowa)” autorstwa naszych federacyjnych ekspertów – Anny Dunajskiej i Marcina Boryczki. Wyniki raportu zostały omówione podczas spotkania z doradcami Prezydenta RP, w tym podczas naszej wizyty zorganizowanej w rezydencji Prezydenta Andrzeja Dudy w Klarysewie. Merytoryczna i życzliwa debata z członkami Rady ds. społecznych przy Narodowej Radzie Rozwoju Prezydenta RP, stwarza szansę na poprawę samej ustawy o CUS-ach, a także praktyki w tym obszarze.

Raport powstał w wyniku analizy odpowiedzi i dokumentów przesłanych nam przez same Centra Usług Społecznych (CUS) w ramach procedury dostępu do informacji publicznej. Został wzbogacony o anonimowe wywiady z pracownikami CUS-ów.

Z analizy pierwszego okresu funkcjonowania Centrów wyłania się obraz instytucji fasadowej, nie spełniającej pokładanych w niej nadziei i oczekiwań.

Najważniejsze wnioski z raportu:
- Przed utworzeniem CUS w większości gmin nie przygotowano diagnozy potrzeb społeczności lokalnej.
- W zakresie realizacji usług w ramach danej gminie dominuje wybiórczość a z drugiej strony, w perspektywie całościowej widoczna jest tendencja do uszczuplania oferty, gdzie część z zadań realizowanych jest w sposób ograniczony.
- CUS-y realizują głównie zadania wcześniej realizowane przez ośrodki pomocy społecznej.
- Żadne z Centrów nie zostało utworzone jako nowa jednostka organizacyjna odrębnie od funkcjonującego już w danej gminie ośrodka pomocy społecznej. Nie powstał żaden CUS międzygminny.
- Centra nie poszerzyły znacząco kadr i nie zatrudniły nowych wykwalifikowanych pracowników.  

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, jak zapowiedział sam Prezydent będzie poprawiana. Przedstawiliśmy wstępny pakiet rekomendacji w tym zakresie, mając nadzieję że głos praktyków zostanie faktycznie uwzględniony. O dalszych pracach w tym zakresie będziemy informowali na bieżąco.

Przeczytaj RAPORT

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Federacja na Twitterze

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

            

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl