Wobec działań polegających w naszej ocenie na zastraszaniu pracowników legalnie strajkujących w GOPS w Wierzbicy, utrudnianiu działalności związkowej, zapowiedziach zwolnienia pracowników prowadzących prawny spór zbiorowy, a także wobec braku poszanowania elementarnych zasad dialogu z pracującymi - PFZPSiPS zdecydowała o wszczęciu na poziomie ogólnopolskim sporu zbiorowego z kierownikiem GOPS w Wierzbicy - Panią Haliną Janiszek. Dodatkowo, po konsultacjach - złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. 

W ostatnim okresie byliśmy świadkami, nie mających swojego analogicznego przykładu w Polsce - skumulowanych zachowań polegających na ignorowaniu powszechnie obowiązującego prawa pracy, prawa związkowego oraz prawa dotyczącego społecznej inspekcji pracy. Strajkujący pracownicy GOPS w Wierzbicy, gotowi do ustępstw w zakresie uzasadnionych żądań podwyżek - w dniu, w którym oczekiwali na pierwsze od początku sporu - rozmowy w powyższej sprawie - otrzymały pisemny zamiar rozwiązania z nimi umowy o pracę. Dodatkowo, już w trakcie rozmów - Pani Kierownik GOPS w Wierzbicy potwierdziła swój zamiar zwolnień, chcąc jednakże negocjować kwestię wynagrodzeń (!).

Wójt Wierzbicy, który odpowiedzialny jest za ww. jednostkę organizacyjną pomocy społecznej i który w tym czasie udziela wywiadów lokalnym mediom - do dziś nie znalazł czasu by porozmawiać ze strajkującymi, choć one same zgłaszały taką potrzebę.

Stan strajkujących jest coraz gorszy, a podejmowane działania wobec nich np. polegające na odebraniu kluczy do pomieszczeń, zerwaniu informacji o trwającym strajku w budynku Ośrodka - nie wskazują na jakąkolwiek wolę rzeczywistego porozumienia, które nie zakończyłoby się ich zwolnieniem. 

W tych okolicznościach Federacja zdecydowała by wejść w kierownikiem GOPS w Wierzbicy w spór zbiorowy na poziomie ogólnopolskim, którego przedmiotem są żądania związane z przestrzeganiem praw i wolności związkowych. Tym samym ostatecznie angażujemy wszystkie organizacje związkowe zrzeszone w Federacji, a także Związki i Organizacje z nami współpracujące - w działania wobec kierownika miejscowego Ośrodka. Spór przestał być w tym momencie sprawą lokalną w sensie prawnym.   

W przypadku nie uwzględnienia żądań do 18.01.2016 r. - wszelkie działania prowadzone będą przez naszą ogólnopolską organizację, łącznie z przewidzianymi prawnymi środkami przewidzianymi ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Podjęliśmy również inne działania w powyższej sprawie, o których z uwagi na ich charakter poinformujemy w terminie późniejszym, a także pozostajemy w stałym kontakcie z chętnymi organizacjami, które gotowe są uczestniczyć w zorganizowanych akacjach protestacyjnych w obronie pracowników GOPS w Wierzbicy.

 

W imieniu strajkujących dziękujemy za dotychczas udzielone wsparcie i płynące z wielu miejsc z Polski - wyrazy solidarności z pracownikami. 

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla użytkowników serwisu oraz członków Federacji znajduje się tutaj

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl