Rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci został przesłany do Sejmu. Projekt pomimo rozbudowanych konsultacji zawiera jedynie nieznaczną część zgłoszonych uwag organizacji pozarządowych.
W wersji ustawy zaproponowanej przed pierwszym czytaniem nie naniesiono żadnych zmian, które w sposób istotny ograniczyłyby ryzyko dodatkowego znacznego obciążenia systemu pomocy społecznej. Pozostały wprawdzie przepisy wskazujące, iż nowe zadanie nie może naruszać standardu zatrudnienia w ośrodkach pomocy społecznej, a także powodować wystąpienia trudności w wypełnianiu ich podstawowych zadań, jednak - jak wskazywaliśmy - dotychczasowa praktyka funkcjonowania OPS-ów i brak skutecznego mechanizmu kontroli, powodował że nawet dotychczasowe normy zatrudnienia nie były wypełniane.
W treści projektu ustawy znalazły się natomiast przepisy, według których weryfikacja zgodności wydatkowania świadczenia wychowawczego z jego celem odbędzie się na podstawie określonych w rozporządzeniu do ustawy - wybranych części rodzinnego wywiadu środowiskowego. Nie będzie więc konieczne przeprowadzanie całego wywiadu, chociaż sama Federacja poddaje w wątpliwość, które części wskazanego druku wywiadu jeśli w ogóle którekolwiek, mogą spełnić oczekiwaną przez projektodawców funkcję kontrolną w tym zakresie.
PFZPSiPS swoje uwagi do ustawy przesłała również parlamentarzystom oczekując ich uwzględnienia.
Zapoznaj się z treścią ustawy
Przeczytaj uwagi Federacji