Państwowa Inspekcja Pracy wytyka Wójtowi Piątnicy szereg naruszeń prawa pracy. Wynik kontroli Inspekcji w Urzędzie Gminy w Piątnicy rzuca nowe światło na jego postępowanie wobec byłego kierownika OPS – Pani Elżbiety Surawskiej.

Przypomnijmy – Wójt Piątnicy – po tym jak Sąd przywrócił do pracy byłą kierowniczkę miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej w dniu w którym ta wróciła do wykonywania obowiązków wręczył jej nowe rozwiązanie umowy o pracę. Sprawa ponownie trafiła do Sądu. Wójt odpowiadając na zarzuty o instrumentalne działanie, argumentował, iż m.in. jego zadaniem jest stanie na straży przestrzegania standardów w instytucji samorządowej, których były kierownik miał rzekomo nie dotrzymywać. Federacja postanowiła sprawdzić, jak sam Wójt przestrzega tychże standardów.

Kontrola PIP

Inspekcja pracy po kompleksowej kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Gminy w Piątnicy nie pozostawia na Wójcie „suchej nitki” w zakresie jego dbałości o przestrzeganie praw pracowniczych. Brak zapewniania pracownikom odpowiednich warunków lokalowych, nieaktualne przepisy wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy, brak rocznego planu urlopów, błędne wyliczenia składników wynagrodzenia oraz należnych urlopów – to tylko kilka z kilkunastu zastrzeżeń stawianych Wójtowi w protokole pokontrolnym. Obok „standardowych” naruszeń są także – naszym zdaniem - bardzo poważne dotyczące zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych, tam gdzie powinna być zawarta umowa o pracę, a nawet podejrzenia o występowanie mobbingu w urzędzie. Konsekwencje wydają się tylko kwestią czasu.

O skali i stopniu problemu może świadczyć przykład zatrudniania na potrzeby miejscowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie w 2015 r. w kilku przypadkach miało dojść do złożenia przez pracownika/ów na własną prośbę podania o rozwiązanie z nimi za porozumieniem stron umów o pracę, by jeszcze w tym samym okresie były z tymi samymi osobami zawarte nowe umowy zlecenie – co ciekawe - z zakresem obowiązków identycznym jak w rozwiązanych umowach.

Przeczytaj pełen wynik kontroli - protokół oraz pismo w sprawie podejrzenia mobbingu

500+ najsłabiej w regionie. Cenzura w Urzędzie?

Wójt Piątnicy składając wypowiedzenie umowy o pracę byłej kierowniczce OPS, nie omieszkał zwrócić uwagi na jej domniemany brak umiejętności w kierowaniu jednostką. Rozpoczął w tej sprawie nawet kontrolę i to dzień po tym jak przegrał sprawę w Sądzie Rejonowym z powództwa Pani Elżbiety Surawskiej.
Pod lupę Federacja wzięła więc również działania nowego kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej. W ramach procedury informacji publicznej jesteśmy w trakcie sprawdzania sposobu wydatkowania środków publicznych, choć z niewiadomych nam przyczyn kierownik nie przedstawił nam dotychczas np. danych firmy, od której zakupiono meble do siedziby OPS.
Lokalne media już teraz jednak zwróciły uwagę, iż m.in. Gmina Piątnica najsłabiej w regionie realizuje rządowy program „Rodzina 500 +”. Wiedzą o powyższym postanowiliśmy podzielić się na oficjalnym profilu FB Gminy Piątnica, wyrażając nadzieję, iż Wójt idąc za wzorem przyjętego trybu postępowania wobec poprzedniej kierowniczki, zleci również kontrolę w jednostce kierowanej przez obecną. Jakie merytoryczne działania podjął Wójt nie wiemy. Wiemy natomiast, iż nasze komentarze tak szybko jak się pojawiły, zostały również usunięte ze strony Gminy. Z jakich przyczyn – dopytamy.

Najlepsi pracują

Kontrola Inspekcji Pracy zwróciła uwagę na sposób zatrudniania pracowników przez Wójta. Innym aspektem tego samego procesu jest transparentność w wyborze osób na stanowiska w gminnych jednostkach zależnych od miejscowego włodarza.

Jak można dowiedzieć się z udostępnionej nam listy pracowników piątnickich instytucji, co częściowo potwierdzają również sami zainteresowani oraz na co wskazują informacje zawarte w biuletynie informacji publicznej – żona wójta pracuje w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej (była zatrudniona jeszcze przez poprzedniego wójta), stanowisko obecnego kierownika OPS piastuje po wygranym konkursie osoba, z którą wójtowa studiowała, a niedawno w Urzędzie Gminy zatrudnione zostały z kolei w wyniku postępowania konkursowego: żona obecnego radnego i córka przewodniczącego komisji rewizyjnej gminy.

Oczywiście nie ma żadnych dowodów, by w małej gminie jaką jest Piątnica sposób wyłonienia ww. osób na powołane stanowiska opierał się przede wszystkim na związkach rodzinnych i odbiegał od norm przyjętych w innych samorządach, jednak postawić można pytanie o stosowanie podwójnych standardów przez wójta, który nie omieszkał w tym samym czasie powoływać się na zarzut „faworyzowania swoich” przez byłą kierowniczkę OPS
w Piątnicy.

Z ostatniej chwili: (26.07.16). Tych komentarzy użytkowników na stronie fb Gminy Piątnica już nie można oglądać. Zawierały one link do naszego artykułu. Zostały skasowane.

Do sprawy wrócimy