W dniach 27-28.10.2016 r. w Szczecinie odbył się XXVI Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej (PSSPS). Powoli dobrą tradycją staje się udział w wydarzeniu również przedstawiciela naszej Federacji. Tym razem na zaproszenie organizatorów uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych tematyce specjalizacji w zawodzie pracownika socjalnego.

Wyjątkowy, jak na specyfikę Zjazdu, miał moduł poświęcony specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych. Warsztaty poprowadzone i moderowane przez dr hab. Huberta Kaszyńskiego zgromadziły bowiem nie tylko naukowców i wykładowców - członków PSSPS, ale także członków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, studentów pracy socjalnej z Koła Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego, pracowników socjalnych z Polic, Senatora RP - Pana Zbigniewa Cichonia oraz nas jako związkowców.

W trzech podgrupach pracowano nad tematem specjalizacji w kontekście dydaktyki, praktyki oraz warunków formalno - prawnych. Uczestnicy na forum dzieli się swoimi refleksjami oraz pomysłami dotyczącymi profesjonalizacji w zawodzie. W zróżnicowanych głosach, szczególnie silnie wybrzmiał ten dotyczący powiązania specjalizacji z awansem zawodowym oraz gratyfikacją finansową, a także potrzeby wzmocnienia praktyk dla studentów pracy socjalnej.

Zauważono, że w pomocy społecznej istnieje potrzeba specjalizacji ukierunkowanej na kliniczną pracę socjalną, co stanowiłoby naturalną przeciwwagę dla procesów biurokratyzacji. Należałoby też wzmocnić pozycję i obecność pracowników socjalnych w innych od samorządowych jednostek pomocy - instytucjach i organizacjach (szpitalach, szkołach itp.)

Z uwagi na obecność parlamentarzysty w osobie Senatora RP, ważnym aspektem stała się także dyskusja nad możliwościami wdrożenia zgłaszanych pomysłów w ramach dialogu obywatelskiego. Uczestnicy warsztatu zgodzili się, że silna reprezentacja grupy zawodowej i gotowość samych decydentów do podejmowania decyzji z uwzględnieniem zdania środowiska zawodowego - to klucz do zmian w pracy socjalnej.

Dziękujemy Polskiemu Stowarzyszeniu Szkół Pracy Socjalnej za wystosowane zaproszenie i niezwykle ciepłe przyjęcie podczas Zjazdu.