Sukcesem zakończyły się trwające wiele miesięcy spory zbiorowe w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy. Po tym, jak ze stanowiska odszedł były już dyrektor MOPS - Alfred Józefiak, nowa dyrektor -Pani Aleksandra Bykowska wprowadziła nową jakość w relacjach ze związkiem zawodowym. W zawartym właśnie porozumieniu, nowe kierownictwo MOPS wycofało się z kontrowersyjnego obowiązku wprowadzonego przez ich poprzednika tj. powinności używania przez pracowników socjalnych lokalizatorów GPS. Nadto przywrócono zlikwidowane wcześniej kilometrowe limity ryczałtu za używanie własnego auta do celów służbowych, o 100% podniesiono ekwiwalent za używanie własnej odzieży, a także przyjęto nową procedurę antymobbingową, która gwarantuje rzetelne i obiektywne badanie przypadków naruszeń ze strony przełożonych. Osiągnięte porozumienie to sukces naszej lokalnej organizacji, której członkowie przez ostatni czas narażeni byli na różne szykany, ale dziś mogą z dumą ogłosić rozwiązanie największych problemów w ośrodku.

Nieugięta postawa poprzedniej dyrekcji MOPS w Brodnicy, która zaskutkowała wielomiesięcznym protestem i przegranymi przez MOPS sprawami, w tym sądowymi - to już przeszłość. Wprowadzone zmiany personalne w strukturze MOPS doprowadziły do stworzenia korzystnej atmosfery we wzajemnych relacjach, wpłynęły na obniżenie temperatury sporu, a to przełożyło się na wzrost zaufania, który był podstawą wypracowanego kompromisu. Spokój zyskali sami pracownicy, ale także odnieśli wymierne korzyści - jasne kryteria badania i zapobiegania mobbingowi, przywrócenie, a nawet zwiększenie uprawnień pracowniczych, czy gwarancje utrzymania obecnego poziomu wypłacanych premii.

Porozumienie zawiera aż 11 punktów, wśród których strona związkowa uzyskała także potwierdzenie dla posiadanych praw i wolności związkowych, co było dotychczas sporym problemem w relacji z byłą dyrekcją MOPS. Mamy nadzieję, że sukces związkowców z Brodnicy będzie inspiracją dla naszych pozostałych organizacji, a także w samej Brodncy pozwoli na trwałą zmianę i wzajemny szacunek w prowadzonym dialogu. Dziękujemy za owocne rozmowy nowej Pani Dyrektor Ośrodka oraz Mediator wyznaczonej przez ministerstwo pracy.