Filtry

Nasza członkowska organizacja związkowa z Piotrkowa Trybunalskiego złożyła żądania wobec pracodawcy, które to postulaty staną się podstawą wszczętego sporu zbiorowego. To efekt wieloletnich zaniedbań w obszarze lokalnej pomocy społecznej, a także braku porozumienia z władzami miasta. Teraz spór będzie miał charakter sformalizowany i może doprowadzić do wszczęcia kolejnej akcji protestacyjnej pracowników pomocy społecznej w Polsce, wyjątkowej jednak z tego powodu, że dotyczyć będzie także pracowników obsługujących wypłatę świadczeń np. rodzinnych i wychowawczych. 

Wszystko wskazuje, że nie byłoby tegorocznych podwyżek wynagrodzeń pracowników MOPS w Wejherowie, gdyby nie wszczęty spór zbiorowy i działania lokalnej organizacji związkowej. Pomimo, że kierująca MOPS dyrektor, publicznie i w obecności wiceprezydenta Wejherowa - stwierdziła w tym przedmiocie, że cyt. "nie pozwolę, żeby jakby przypisać sobie moją pracę " - to właśnie chronologia wydarzeń świadczy o wiodącej roli związku zawodowego w dążeniu do wzrostu wynagrodzeń. Tym samym, wobec braku woli pracodawcy w zawarciu częściowego porozumienia, strona związkowa będzie nadal domagać się realizacji postulatu obejmującego pełną, oczekiwaną kwotę podwyżek. W spór zostanie zapewne zaangażowany wyznaczony mediator z MRPiPS, ale nie jest też wykluczone, że już wkrótce rozpocznie się zapowiadana podczas rozmów - akcja protestacyjna.

Dołączają do nas kolejni pracownicy zatrudnieni w domu pomocy społecznej. Tym razem serdecznie witamy osoby zrzeszone w Związku Zawodowym Pracowników DPS "Złota Jesień" przy Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień w Raciborzu. Mamy nadzieję, że Wasz udział w Federacji wzmocni głos tej grupy zawodowej, a także pomoże dokonać niezbędnych zmian w waszej lokalnej sytuacji. 

Tradycyjne oflagowanie budynków oraz zapowiedź dalszych działań - to początek akcji protestacyjnej, która właśnie rozpoczęła się w 5 ośrodkach pomocy społecznej oraz centrum pomocy społecznej w Warszawie. Związki zawodowe domagają się zmian w regulaminie pracy oraz wynagradzania. Prezydent Warszawy, pomimo podjęcia rozmów, nie doprowadził do zawarcia porozumienia z pracodawcami. Następne spotkanie ma odbyć się na początku października.

Pracownicy MOPR w Piekarach Śląskich przystąpili do Federacji. Witamy wszystkich pracowników zrzeszonych w miejscowym związku zawodowym i życzymy by Wasze uczestnictwo w naszej ogólnopolskiej organizacji obfitowało w same sukcesy oraz wzmocniło Wasze starania na rzecz poprawy warunków pracy i wynagrodzeń.

Zawieszony baner i gotowość zaostrzenia protestu - to efekt pierwszego dnia akcji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brodnicy. Pracownicy MOPS domagają się nie tylko wzrostu uposażeń, przyznania ryczałtu za używanie własnego pojazdu do celów służbowych, ale także realizacji i poszanowania praw pracowniczych oraz związkowych. W trakcie trwającego konfliktu, wobec członków związku stosowane są różne formy zachowania, które w ocenie zrzeszonych mogą stanowić formę represji wobec legalnej działalności organizacji oraz jej członków. Dyrektor MOPS zaprzecza by takie stosował, ale strona związkowa już zapowiedziała wszczęcie spraw sądowych w tym zakresie.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną wniesioną przez prawników Ordo Iuris w głosniej sprawie przeciwko pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, którzy wystąpili z wnioskiem o wgląd w sytuację rodziny objętej pomocą. Proces ruszy od nowa.

Rząd "nieoficjalnie" zawiesił zapowiedziane prace nad zmianą ustawy o pomocy społecznej, która miała wprowadzić m.in. ścieżkę awansu zawodowego dla pracowników socjlanych oraz skrócić ich okres oczekiwania na rozpoczęcie dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie wiadomo, czy i kiedy prace zostaną wznowione. Federacja wystosowała kolejne pismo do Minister Rodziny o spotkanie ze stroną społeczną oraz powiadomiła wszystkich, którzy zgłosili deklarację uczestnictwa w strajku o planowanych działaniach w tym zakresie.

Delegaci z 25 krajów wzięło udział w Zjeździe Delegatów Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych Regionu Europa (International Federation of Social Workers), który odbył się w dniach 6-8 września 2019 roku w Wiedniu. Wśród nich obecny był dr Marcin Boryczko - przedstawiciel PFZPSiPS oraz członek Komisji Praw Człowieka IFSW.

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl